Ana Sayfa Etiketler Mücadele

Etiket: mücadele

Munzur’daki HES projeleri İdare Mahkemesi’nce iptal edildi

Tunceli yöre halkının HES’lere karşı açtığı davalar sonuç almaya devam ediyor. Son olarak Ankara 3. İdare Mahkemesi, Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan 4...

Kitap lansmanı: Teoriden Mücadeleye Müşterekler Siyaseti

Muaf Kadıköy'de gerçekleştireceğimiz kitap lansmanında kitapta makaleleri bulunan yazarlardan bir kısmı konuşmacı olacaklar. Begüm Özden Fırat, Can Irmak Özinanır, Fırat Genç ve Umut Kocagöz'ün yer alacağı lansmanda kitabı da ücretsiz olarak edinebileceksiniz.

Alaköprü Barajı ve HES projesi yöre halkı için kâbusa dönüştü

Anamur İlçesinde KKTC’ye su temin etmek için yapılan ve AKP Hükümeti tarafından “Asrın Projesi” olarak tanıtımı yapılan Alaköprü Barajı'nın aşırı kirlilik nedeniyle çevresine ölüm ve hastalık saçması meclis gündemine taşındı.

Şavşat’da HES ve maden ocaklarına karşı eylem

Şavşat Dernekler Federasyonu Artvin’de yapımı planlanan hidroelektrik santrali (HES) ile madencilik faaliyetlerine tepki göstermek için bir basın açıklaması yaptı ve hazırladıkları 20 sayfalık raporu ilçe kaymakamlığına ve belediye başkanlığına sundu. Federasyon üyeleri yaptıkları açıklamayla 'Doğa tahribatına son verilsin' diyerek bölgedeki HES ve maden ocaklarını protesto etti.

Yöre halkı Trabzon’un Akarsu bölgesindeki HES’e tepkili

Karadeniz bölgesinde yerel halkın tepki gösterdiği barajlara bir yenisi daha eklendi. Akarsu Köyü Derneği bir basın açıklaması düzenleyerek Trabzon’un Maçka ilçesinde Akarsu bölgesinde yapımına başlanması planlanan...

Su Müştereği’nde küresel hareket dalgası içindeki müşterekler siyasetini konuştuk

Bu hafta Su Müştereği programında Begüm Özden Fırat ile 1990’ların başından 2000’lere kadar süren karşı küreselleşme hareketi içinde ve devamında  Arap Baharı ve “meydan/işgal hareketlerinin yaşandığı 2010-2013 küresel hareket dalgası içinde müşterekler siyasetinin seyrini konuştuk.

Kriz ve İrlanda

2008 finans krizinden etkilenen İrlanda’da da kemer sıkma politikaları adı altında emeklilerin maaşlarında düşüşler yaşanmış, konut yardımlarında kesintiler gerçekleşmişti. Bunların yanında daha birçok sosyal hak kemer sıkma politikalarıyla tırpanlanmıştı.

Trakya Platformu’nun suyu müşterekleştirme mücadelesi

Bu hafta Su Müştereği programında İ.Ü Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Doğanay Tolunay ile birlikte 5 Haziran'da Trakya Platformu tarafından gerçekleştirilen "Trakya’da Çevre Sempozyumu" hakkında konuştuk.

Dünyada ve Türkiye’de aşırı yağışlar, seller

Bu haftaki Su Müştereği programında küresel ısınmanın sonucu olarak giderek artan sıklıkta ve şiddette karşımıza çıkan kuraklık ve sel felaketleri ile bunların neden olduğu ekonomik ve toplumsal sonuçları konuştuk.

Trabzon’da Ballıca Mahallesi isyanda! HES’le ilgili BİMER’e şikayet yağıyor!

Trabzon’un Of ilçesi Solaklı deresi üzerinde bulunan Ballıca Mahallesi sınırları içindeki ARCA Hidro Elektrik Santrali, barajda suyun tutulduğu alanda biriken ve tortulaşan balçık çamuru nedeniyle BİMER’e şikayet edildi.