Baraj kapağı patladı, 2 ölü, 8 kayıp

Kaynak: mynet.com, 25 Şubat 2012
Adana’da baraj inşaatında meydana gelen kazada 10 işçi suya kapılarak kayboldu. 2 kişinin cesedine ulaşılırken, kayıp 8 işçi aranıyor.

Patlama, Kozan ilçesine bağlı Ergenuşağı köyü yakınındaki Göksu Irmağı üzerinde özel bir firma tarafından yürütülen baraj inşaatında oldu. Köprü barajının gövdesinde çatlaklar oluşması nedeniyle suyun boşaltılması için kapaklar açılınca, barajın ana gövdesindeki tünel kapağı aşırı basınca dayanamayarak patladı.Patlama sonucu baraj göleti alanında biriken su, ırmak yatağında sele dönüştü. Patlama sırasında barajda çalışan 10 işçi suya kapılarak kayboldu.

İKİ İŞÇİNİN CESEDİ BULUNDU

Sabah saatlerinde yeniden çalışmalara başlayan arama kurtarma ekipleri, 2 işçinin cesedine ulaştı. Bu arada, arama kurtarma çalışmalarını nehir boyunca izleyen işçilerin aileleri ve yakınlarının meraklı ve endişeli bekleyişleri sürüyor.

TAŞKIN RİSKİ YOK

Konuyla ilgili açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgede herhangi bir taşkın riskinin bulunmadığını söyledi. Eroğlu şunları söyledi: “Baraj, özel sektörün yaptığı bir baraj. Aslında denetimin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bir derivasyon tünelinde kapağın sıyrılması neticesinde suyun boşalması vuku buldu. Ama şöyle bir sevindirici husus var, oradan boşalan sular hemen akabinde Yedigöze Barajı var, o barajda toplanıyor. Herhangi bir taşkın riski yok.”

BARAJ İNŞAATI

EnerjiSA tarafından inşası süren Gökdere Köprü Barajı’nın 145 MW kurulu kapasitesi ile yılda 381,36 GWh enerji üretmesi hedefleniyor. Göksu Nehri üzerinde Menge HES Projesi’nin aşağısında baraj topuğundaki bir elektrik santrali ile konumlanan Gökdere Köprü Barajı’nın inşaatına 2009 yılında başlandı.

Geçen yıl su tutulmaya başlanan baraj inşaatının 2012 yılı içinde devreye alınması planlanıyordu. Kozan ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki baraj inşaatında bölgeden yaklaşık 100 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyordu.