HESçi Şekerbank’a karşı imza kampanyası

Kaynak: Bianet, 21 Temmuz 2012
Solaklı Vadisi’nde HES projesine destek verirken, ekoloji temalı sergilerle çevre konusuna farkındalık yaratmaya çalışan Şekerbank’a sanatçılardan cevap geldi: “Biz zaten doğa ve insan düşmanı şirketlerin reklam kampanyalarında sanatı taşeronlaştırdıklarının farkındayız.”

Sanatçılar ve sanat emekçileri, şirketlerin bir taraftan HES projesine hisse sağlarken diğer taraftan ekoloji temalı sergiler açmasına karşı bir imza kampanyası başlattı.

Trabzon Solaklı Derebaşı HES projesinin en büyük hissedarı olan Şekerbank’ın sanat platformu Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde Ağustos sonuna kadar insanla doğa ilişkisinin ekosistem üzerinden sorgulandığı bir video seçkisi sergilenecek. Video çalışmaları Şekerbank’ın farklı şehirlerdeki şubelerinde de 24 saat izlenebilecek.

Sanatçılar ise, “Şekerbank ve benzeri şirketlerin, doğayı metalaştıran ve yaşamı yok eden projelerini sanatçıları kullanarak meşrulaştırma çabasına ortak olmayacaklarını” belirtirken, Trabzon Solaklı Vadisi Karaçam-Köknar köylülerinin yanında olduğunu açıkladı.

“Şekerbank’ın Doğa Düşmanı Projeleri İçin Sanatı Araçsallaştırmasına Hayır” başlıklı imza kampanyasının çağrı metni şöyle:

“Trabzon Solaklı Vadisi Karaçam-Köknar köyleri mevkiinde Hes projesiyle köylülerin ve tüm canlıların yaşam alanlarını ellerinden alan, doğayı ve ekolojik sistemi tahrip eden, yatağında akan dereyi yok edip suyu ticarileştiren, bir yaşam alanını bütünüyle katleden Şekerbank, ekoloji konulu sergileriyle ‘farkındalık yaratmaktan’ söz ediyor.

“Biz zaten farkındayız: Doğa ve insan düşmanı şirketlerin reklam kampanyalarında sanatı taşeronlaştırdıklarının farkındayız. Sanatçıların suç ortaklığına sürüklendiğinin farkındayız. Bu şirketlerin insanı, doğayı ve sanatı umursamadıklarının farkındayız. Trabzon’da jandarma ve polisin uyguladığı acımasız şiddetin, İstanbul’da Şekerbank’ın açık ekranında sergilenen sanatla bağının farkındayız. Ve bu utancın parçası olmayı reddediyoruz.

“Sanatçılar ve sanat alanının emekçileri olarak bu ve benzeri iki yüzlülükler için araçlaştırılmayı kabul etmiyoruz. Türkiye’de süren özgürlük ve yaşam mücadelelerinin farkındayız ve onların bir parçasıyız. Şekerbank yatırımlarının değil, hepimizin yaşamı için savaş veren Karaçam-Köknar köylülerinin yanındayız.”

Kampanyaya destek olmak için adınızı soyadınızı [email protected] eposta adresine gönderebilirsiniz. (ÇT)

* İmzacılar:

Kamusal Sanat Laboratuvarı-Deniz Erbaş-Arzu Yayıntaş-Niyazi Selçuk-Garkist-Ezgi Bakçay Çolak-Eda Gecikmez-Mürüvvet Türkyılmaz-Nalan Yırtmaç-Neriman Polat-Sevil Tunaboylu-Fırat Arapoğlu-Zeynep Özatalay-Zeyno Pekünlü-Burak Delier-Bubi-Rafet Arslan-Lütfiye Bozdağ-Hakan Akçura -İnsel İnal –Erden Kosova-Ahmet Doğu İpek –Şule Ateş-Malik Bulut-Gökçe Deniz Balkan-Murat Akagündüz- Mehmet Fahracı-Yasemin Özcan-Oda Projesi-Asena Günal-Banu Cennetoğlu-Yaşar Adanalı-Itır Demir– Beral Madra- Teoman Madra-Alper Şen-Seçkin Aydın-Ekmel Ertan-Fatih Aydoğdu– Yahya Madra-Zerrin İren Boynudelik-Leyla Gediz-Elif Öner-Arzu Özturkmen-Zerrin Yanıkkaya-Fulya Çetin-Cem Dinlenmiş-Murat Morova-Evrim Kavcar-Aslı Çetinkaya-Evrensel Belgin-Çağrı Saray-Selim Birsel-Erinç Seymen-Can Ertaş-Sümer Sayın-Gülçin Aksoy-Cengiz Özdemir-Seda Hepsev-İlhan Sayin-Erkin Gören-Banu Birecikligil-Songül Boyraz-Memed Erdener-İz Öztat-Gonca Sezer-Suat Öğüt-Canan- Erol Eskici Murat Başol-Burak Karacan-Serkan Yüksel-Serenay Şahin– Evren Erol-Özgül Ezgin-Özge Açıkkol-Gökçe Erhan-Özgür Erkok-Nurten Özkoray-Sevgi Ortaç-Alper T. İnce-Güçlü Öztekin-Şafak Çatalbaş-Ali Asker Bal-Ekin Saçlıoğlu-Berna Kurt-Ferhat Kamil Satıcı-Ali Taptık-Derya Yücel-Raziye Kubat- Bahadır Yıldız-Didem Erk-Tan Cemal-İnci Furni-Ceren Oykut-Güneş Terkol-Murat Germen-Nilgün Yüksel-Deniz M. Örnek-Volkan Aslan-Bahadır Yıldız-Yeşim Şahin-Ege Berensel-Ayfer Karabıyık-Emrecan Erol-Erinç Seymen-Fatih Pınar-Lara Fresko-Ayşe Orhon-Önder Çelik-Filiz Sizanlı-Süreyya Evren-Mustafa Pancar-Özgür Atlagan-Pelin Başaran-Volkan Kaplan-Zehra Sonya– Burçak Bingöl-Sakine Çil -Selda Öztür