Kemer’de HES düellosu!

Kaynak: Yusuf Yavuz, Açık Gazete, 25 Temmuz 2012

Antalya’nın turizm merkezi Kemer’deki HES tartışması büyüyor. CHP İlçe Başkanı Umut Güneş’in “GATAB Kemer’de HES yapacak” açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen GATAB Başkanı Yusuf Üras, GATAB Meclisi’ne micro HES teklifinin geldiğini ancak alınmış bir karar ya da projenin olmadığını belirterek konunun çarpıtıldığını iddia etti. Ancak Üras’ın açıklamalarına yanıt veren Umut Güneş, HES görüşmesinin video görüntülerini basınla paylaşarak “yalancının mumu ispatlanana kadar yanar” dedi.

İŞTE KEMER’DEKİ MİKRO HES DÜELLOSU

CHP İlçe Başkanı Umut Güneş’in GATAB’ın mikro HES yapacağını iddia ederek konuyu yargıya taşıdıklarına ilişkin açıklamasının ardından basın toplantısı düzenleyerek Güneş’i yalanlayan Üras, Kemer Güverte Kaynağı’ndaki suya yerleştirilecek tribünler vasıtasıyla elektrik üretilmesinden ibaret olduğunu belirttiği micro HES teklifini meclise taşıdıklarını dile getirerek, “Boş yere yaygara koparılıyor. Daha kesinleşmiş, gerçekleşmiş ya da projelendirilmiş herhangi bir çalışma yok. Sadece boru içinden akan Sudan yararlanılması adına gelen bir micro HES teklifini GATAB Meclisi’ne taşıdık. Umut Güneş ve onun zihniyeti yine yaygara ve kuru gürültü peşindedir. GATAB’ın Kemer’de HES yapacağı yalandır” açıklamasında bulundu.

ÜRAS: ‘AMAÇ KAR ETMEK DEĞİL, SUYUN GÜCÜNDEN YARARLANMAK’

Umut Güneş’in yargıyı boş yere oyaladığını, gündemi ve kamuoyunu meşgul ettiği görüşünü savunan Üras, Kemer’in turizm bölgesi olması nedeniyle hassas olan konunun çevreye olan etkisinin araştırılarak ÇED raporu istenmesinin de konuşulup kararlaştırıldığını ifade ederek, “GATAB enerji üretip bundan kar elde etmek düşüncesinde olan bir kurum değildir. Yapılması planlanan şey çok basit bir anlatımla suyun akış gücünden yararlanmaktır. Eğer bu projede küçük de olsa çevreye veya Kemer’e zarar verecek olsa, başta biz karşı çıkarız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın” görüşünü savundu.

GÜNEŞ, HES PROJESİNE İLİŞKİN VİDEO GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞTI

Üras’ın açıklamarına tepki gösterek CHP İlçe Başkanı Güneş, “kamuoyunu asıl meşgul eden Üras’ın megaloman hayalleri ve yalanlarıdır” iddiasında bulunarak, HES teklifinin görüşüldüğü toplantıya ilişkin video görüntülerini ve belgelerini basınla paylaşan Güneş, “yöneticiler halkına yalan söylememelidir, halkını kandırmamalıdır. Yöneticiler halkına hesap vermelidir. Yalancının mumu ispata kadar yanmıştır. İspat ediyoruz; GATAB Meclisi, 18. 05. 2012 tarihinde gündeminin 9. maddesinde Güverte kaynağı Mikro HES konusunu gündemine almış ve yapılan oylama ile oy çokluğuyla güverte kaynağı Mikro HES çalışmasını başlatma kararı almıştır” dedi.

‘ÜRAS SADECE HALKI DEĞİL, MECLİSİ DE ALDATTI!’ İDDİASI

GATAB Başkanı Üras’ın sadece halkını aldatmadığını, aynı zamanda arazide fiziki bir çalışma yapılmayacağını ve 800’lük boruya bir türbin ekleneceğini, bununda basit bir işlem olduğunu beyan ederek GATAB Meclisini de aldattığını öne süren Güneş, “AKP’li Yusuf Üras konu hakkında bilgisiz, programsız ve vizyonsuz olduğunu kamuoyuna bu açıklamasıyla ispatlamıştır” görüşünü savundu.

‘HES YAPILIP BİTİNCE Mİ MÜCADELE EDECEĞİZ?’

HES’lerin ‘mikro’ denildiğinde daha zararsız anlamına gelmediğini dile getiren Güneş, mikro HES’lerin bazen doğaya çok daha büyük zararlar verebildiği görüşünü savunarak, “sayın Üras, ‘küçük basit bir işlem, bir boru bağlanacak’ diyerek kimi aldatacağını sanıyor? Sayın Üras açıklamalarında ‘teklifin işletmelerden geldiğini’ ve ‘çalışmalara başlanmadığını’ söylemiştir. Sayın Üras henüz bir çalışmanın olmadığını iddia etmişse de böyle bir açıklama sayın Üras’ın çapını da ortaya koymaktadır. Çalışma olup bittikten sonra, HES yapıldıktan sonra mı mücadele edeceğiz? Sayın Üras’ın, çalışmanın yeni yapıldığını ifade etmesi büyük bir yalandır. Çünkü Temsan tutanağına göre, 25. 08. 2010 tarihinde 2713 sayılı GATAB’ın yazılı talebine istinaden HES çalışmalarına başlanılmıştır. Sayın Üras’ın kimseyi aldatmaya, hele hele halkı aldatmaya hakkı yoktur. Basiretsiz yönetimiyle GATAB’ı zarara uğratan Yusuf Üras doğayı katlederek üreteceği elektriği satarak mı GATAB’ı kâra geçireceğini sanmaktadır!” iddiasında bulundu.