Sularını vermemek için eylem yaptılar

Kaynak: Stargündem, 24 Ağustos 2012
Sakarya’nın Aksu köyü sakinleri, köyde bulunan çaydan Taraklı’ya içme suyu götürülmesine, kendilerine su yetmeyeceği gerekçesiyle tepki gösterdi.Yüz kadar köy sakini iş makinesinin önüne geçerek çalışmaları durdurdu. Gösterilen tepki üzerine Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, iş makinelerini başka yere gönderdi. Aksu Köyü Muhtarı İsmail Hakkı Kaya, “Bize hiçbir bilgi verilmeden belediye, Aksu köyünden su almak istedi. Biz de suyu versek bize kalmayacak. Ne olursa olsun suyu vermeyeceğiz.” dedi.

Köy sakinlerinden Mustafa Özkan da “Suyumuzun, her zaman olduğu gibi akmasını istiyoruz. Suyumuz kesilmesin, balıklarımız yaşasın, doğamızın güzelliği bozulmasın, bu ağaç katliamına son verilmesi taraftarıyız, ne olursa olsun hakkımızı savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ise içme suyu projesinin 2005 yılından itibaren devam eden bir proje olduğunu belirterek, “2005 yılındaki proje daha sonra güncellendi. İller Bankası tarafından onaylandı ve ihalesi yapıldı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da bize 22 litre saniye suyun tahsisi yapıldı. Aksu köyünde bir tedirginlik var. Su, Taraklı’ya geldiğinde mağdur olacaklarını düşünüyorlar. Bu projenin iptali artık mümkün değil.” diye konuştu.