Van İl Sağlık Müdürü Acar halkla alay mı ediyor?

Kaynak: habervan, 8 Ağustos 2012
Açıklanan firmalar arasında Van’dan da bir firmanın olması Vanlıları damacana suları konusunda tedirgin ederken, yetkililerden konuyla ilgili ciddiyetsiz açıklamalar geliyor. Van İl Sağlık Müdürü Acar’a göre şu ana kadar Van’daki damacana sularında tespit edilmiş bir sorun yok!

Van il sağlık müdürü Acar, “Van’da içme suları kaynaktan başlayarak evlerdeki musluğa kadarki tüm hatlarda, isale hattında, kaynakta, depoda rutin numuneler alınarak, bunun yanında sıkıntı tespit edilen yerlerde fazladan numuneler alınarak Ankara’da Refik Saydam Hıfzıssıhha merkezi laboratuarına gönderiliyor. Orada hem kimyasal hem de mikrobiyolojik açıdan alınan sonuçlar takip edilip gerekli yerlere, belediyelere bildiriliyor. Olumsuz çıkması durumunda gerekli tedbirleri alması için ilgili kuruma bildiriyoruz” diyerek suyun numune alınma aşamasından sonuçların değerlendirilmesi aşamasına kadar olan kısımla ilgili bilgiler verdi.

Gündemde olan ve halkın kafasını karıştıran damacana suları ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Acar, “Şu anda Türkiye’nin gündeminde damacana suları var. Bu suların analizi yapılırken hem bu suların kaynağından hem de damacanalarda ambalajlanmış sulardan numuneler alıyoruz.

Alınan numuneleri Sağlık Bakanlığına gönderiyoruz.

Bahsi geçen laboratuarda analizler yapılarak sonucuna göre gerekli işlemler yapılıyor.

Fakat şu ana kadar Van’daki damacana sularında tespit edilmiş bir sorun yok.

Bununla birlikte denetimlerimiz aralıksız olarak devam edecek. Sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”dedi.