SASKİ hızını alamadı, HES işine girdi

Asli görevi halkın su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılamak olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) HES işne girdi. SASKİ tarafından Sakarya Nehri üzerinde yapımı devam eden Hidroelektrik Santralinde hidromekanik aksamın montajının başladığını kaydeden SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Hidroelektrik Santralinde hidromekanik aksamın montajına başladık. Hidromekanik aksamın montajından sonra elektromekanik aksamın montajı gerçekleştirilecek. Montajların tamamlanmasının ardından santral, elektrik üretmeye başlayacak” dedi.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Hidroelektrik Santrali hakkında şu açıklamalarda bulundu. Keleş, “Bilindiği üzere 2010 yılının Temmuz ayında başladığımız Hidroelektrik Santrali inşaatımız büyük oranda tamamlandı. İnşaat kısmı tamamlanan santralde şimdi de hidromekanik ve elektromekanik aksamın montajı gerçekleştiriliyor. İlk olarak Hidromekanik aksamın montajını yapıyoruz. Hidromekanik aksamdan sonra ise elektromekanik aksam monte edilecek. Montajların tamamlanmasının ardından ise santralde elektrik üretimiz başlayacak” diye konuştu.

Hidroelektrik Santralinin Sakarya Nehri’nin ekolojik dengesine olumlu katkılar sağlayacağını iddia eden Rüstem Keleş, “Hidroelektrik Santralinde yılda ortalama 40 milyon kilowat saat elektrik üreteceğiz. Aynı zamanda Sakarya Nehri üzerindeki d-100 ve Sakarya Köprüleri arasında rekreasyon projemiz olacak. Gerçekleştireceğimiz bu rekreasyon çalışmasıyla şehri nehir ile bütünleştireceğiz. Sakarya Nehri kenarında vatandaşların hoşça vakit geçirebilecekleri, balık tutma alanları, piknik alanları, yürüyüş yolları inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA