Kaliforniya’da su temel bir insan hakkı olarak kabul edildi

Kaliforniya valisi Jerry Brown, geçtiğimiz hafta imzaladığı A.B. 685 sayılı kararla Kaliforniyalıların su ve sanitasyona ulaşım hakkını temel bir insan hakkı olarak tanıdı. 

ABD’li kuruluş Food & Water Watch’un yöneticisi Wenonah Hauter yayınladığı açıklamada, karardan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti. Birleşmiş Milletler’in suya ulaşımı bir insan hakkı olarak tanımasının ardından Massachusetts, Pensilvanya, Detroit gibi yerlerde de benzer kararlar alındığını ifade eden Hauter, “Ancak AB 685 sayılı karar, ilk kez gerçek bir yurttaş hareketinin mücadelesi sonucunda alındı ve bir eyalet bu temel hakkı tanımış oldu.” dedi.

Yasal düzenlemelerin, yurttaşların yaşadıkları yer ve kazandıkları para ne olursa olsun, yeterli ve temiz suya ulaşımını garanti altına alması gerektiğinin altını çizen Hauter, “insanların yaşam kaynağı olan temiz ve güvenilir suya ulaşma hakkından kar için taviz verilmemelidir.” sözleriyle ticarileşmeye dikkat çekti ve başka devletlerin de su ve sanitasyon hakkını temel bir insan hakkı olarak tanıyacağını umduklarını belirtti.

Su Hakkı Kampanyası, su ve sanitasyona ulaşım hakkının Türkiye’de de tanınmasını talep ediyor. 2011 ve 2012 yılında birçok belediyenin ve STK’nın katılımıyla yapılan atölyelerin sonuç bildirgelerinde su hakkının bir insan hakkı olarak tanınması gerektiği ifade edilmişti.