BM’den derelerin kardeşliği’ne davet

Kaynak: Şanlıurfa Gündem, 26 Kasım 2012
Doğu Karadeniz’de yapımı süren hidroelektrik santrallere karşı mücadele yürüten Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Dönem Sözcüsü Ömer Şan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen Çevre Programı çalışmaları kapsamında Ankara’da gerçekleştirilecek olan çalıştaya davet edildi.

BM’nin Çevre Programı (UNEP) kapsamında 28 Kasım tarihinde Ankara’da, ‘2015 Sonrası Çevresel Sürdürülebilirlik Tematik Grup Çalıştayı’ düzenleneceğini ifade eden DEKAP Dönem Sözcüsü Şan, Türkiye’den sadece kendilerinin çalıştaya davetli olduğunu belirterek, bu daveti verdikleri çevre mücadelesine destek olarak algıladıklarını ve önemsediklerini ifade etti ve şunları söyledi:

“Başta Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere ülke genelindeki bütün vadi ve derelerin üzerinde yapılması planlanan HES projeleri ile maden arama-çıkarma ve taşocakları gibi çalışmalara karşı demokratik ve hukuksal mücadele sürdüren yerel bir halk hareketi olan DEKAP’ın çalıştaya davet edilmesi, verilen çevre mücadelesinin haklılığının ve etkisinin göstergesidir. Başta HES projeleri olmak üzere maden arama ve çıkarma, taşocakları, termik ve nükleer santrallere karşı verilen yerel halk mücadelesi gibi konularda yapılanlar konusunda bilgiler vereceğiz. Çalıştayda, demokratik ve hukuksal mücadele ile yargı kararları ile doğal yaşam alanlarındaki ekolojik çeşitlilik konularında rapor ve çalışmaları aktaracağız.”

MÜCADELEMİZDEN HİÇBİR KOŞULDA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Ülke genelinde yaşam mücadelesi veren çeşitli platformlar arasından sadece DEKAP’ın söz konusu Çalıştaya davet edilmesinin dikkat çekici olduğunu ifade eden Şan, “Bu bizim üzerimize düşen yükümlülük ve sorumlulukları bir kat daha arttırmıştır. HES’lere karşı sürdürdüğümüz demokratik ve hukuksal mücadeleden hiçbir koşulda ödün vermeyeceğiz. Gözünü rant hırsı bürümüş paylaşım gurupları, ülkemizin tüm su kaynaklarına, vadilerimize, derelerimize, doğal yaşam alanlarımıza planlı bir şekilde saldırıyorlar. Her akarsuyumuz bir mal-meta gibi, ‘Su Kullanım Anlaşmaları’ ile 49 yıllığına bu gruplara devredilmek suretiyle adeta satılarak, binlerce yıldır hayat verdiği coğrafyada karanlık tünellere hapsedilmek isteniyor. Bunun için bu mücadelede hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” diye konuştu.