Dora: AKP’li yetkililer ÇED raporu satıyor!

Kaynak:Fıratnews, 3 Aralık 2012
BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, HES projelerinde AKP Hükümeti tarafından yolsuzluk yapıldığını açıkladı. AKP’nin çevre politikalarını eleştiren Dora, Türkiye’de yeterince ilgilenilmediğini söylediği çevre sorunu için, ‘önümüzdeki dönemlerin en önemli sorunu’ dedi.
Türkiye‘de 1.600’den fazla hidroelektrik santral (HES) bulunuyor. 200 HES’in yapımı ise devam ediyor. Bilimsel çalışmalarca toplum sağlığına ve ekolojik bütünlüğe zararlı bulunan HES’lere yerel halklar tarafından itiraz ediliyor ancak hükümet bunu gözardı ediyor. Parasal fayda, hükümetin ‘duyarsız’ kalmasının önemli nedenlerinden.

‘ÇED RAPORU SATIŞA ÇIKARILIYOR!’

ANF’ye değerlendirme yapan BDP Milletvekili Erol Dora, yapımcı şirketin HES’ler için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alması gerektiğine dikkat çekerek, bu aşamada usulsüzlük yapıldığını bildirdi: “ÇED için yasal prosedür uygulanmamakta ve köylülerin rızası alınmamaktadır. Bu ikisi de yasaya aykırı. Hükümet, kendi çıkarı söz konusu olduğunda yasaları bir kenara koyabiliyor. Bakanlar Kurulu yetki devri yaparak ‘acele kamulaştırma’ yetkisini Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu’na (EPDK) verdi. Oysa ‘acele kamulaştırma’ dediğimiz durum, bir savaş kanunu olarak bilinir. Yani savaş durumlarında bu uygulanabilir. Ama hükümet, savaşta uygulanması gereken bir kamulaştırma işini kendisi için devreye koyarak yasal engelleri yasal olmayan şekilde aşmaya başladı. Ancak savaş durumlarında uygulanabilecekken; gayrimenkullar kamulaştırılmaktadır.”

Dora, ÇED raporu almada problemle karşılaşan veya inceleme süresini beklemesi gereken başvuru sahiplerine AKP’li yetkililerce yine usulsüz bir şekilde ‘hizmet verildiğini’ açıkladı: “HES’lerle ilgili ÇED raporu konusunda devlet bürokratlarının önceden ruhsat aldığını ve bu ruhsatları değişik fiyatlarla başkalarına sattığını öğrendik. Birçok yerde bu yapılıyor. Devlette etkin olan kişilerce, bakanlıkta çalışanlarca alınıp başvuru sahiplerine, başkalarına satışı yapılıyor.”

Dora, ÇED raporunun planlanan projelerin çevreye yönelik olumsuz etkilerinin belirlenmesinde önemli olduğuna vurgu yaparak, sözünü ettiği usulsüzlüğün buna engel oluşturduğunu; dolayısıyla çevreye yönelik zararların önlenmediğini kaydetti.

‘TÜRKİYE’DE EKOLOJİK BİLİNÇ ZAYIF’

HES’lerin, ‘yaşam alanlarının ve doğanın tahrip edilmesi’ anlamına geldiğini söyleyen Dora, AKP Hükümeti’nin sermayeci uygulamalarının ekolojik sorunları artırdığını vurguladı.

Türkiye’de ekolojik bilincin yeterince oluşmadığını belirten BDP Milletvekili Erol Dora, bunun HES ve benzer halk aleyhine yapılan projelerde AKP’nin faydasına sonuçlar doğurduğunu, kaydetti.

Dünyanın önümüzdeki dönemler için en önemli sorununu ‘çevre sorunu’ olarak yansıtan Dora, “Deniz kirliliğinden tutalım da hava kirliliğine kadar, birçok bozulma görülmektedir. Bu, en önemli sorun haline geliyor, çünkü teknoloji, sanayi büyümekte. Giderek bir ısınma meydana gelmekte ve su, çevre, hava böylece doğallığını yitirmektedir” dedi.

Pek çok ülkede nükleer enerjiden canlılara zararı dolayısıyla vazgeçildiği hatırlatan Dora, Türkiye’de ise nükleer enerji santrali için çalışmaların sürmesini eleştirdi. Çernobil’in etkilerinin devam ettiğini söyleyen Dora, Karadeniz’de hâlâ kanser nedeniyle çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini belirtti.

Haber: Ali Barış Kurt