Orkidelerin son kalesine HES tehdidi

orkideKaynak: Atlas, 12 Şubat 2013
Antalya’nın Kemer ilçesinde, Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında bulunan Kesme Boğazı’na özel bir şirket tarafından HES başvurusu yapıldı. Ancak Ağva deresi üzerinde projelendirilen HES’in kurulmak istediği bölgenin 32’si endemik 111 önemli bitki türüne ev sahipliği yapması endişe yaratıyor.

HES projesinin tehdit ettiği türler arasında dünyada yalnızca bu bölgede yetişen ve kritik yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı gibi bitkiler de bulunuyor.

HES YIKIMI İÇİN ONAY BEKLENİYOR

Güney Antalya Turizm Alanı içerisinde yer alan Kesme Boğazı, Kemer bölgesini ziyaret eden turist grupları için günübirlik rekreasyon alanı olarak da kullanılıyor. ‘Ege Yenilenebilir Enerji’ adındaki özel bir şirket tarafından yapılan HES başvurusuna Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Mayıs 2012’de uygunluk kararı verildiği öğrenildi. Bir regülatör ve HES yapısının yanında 1102 metre uzunluğunda iletim yapısının inşa edilmesi planlanan projenin hayata geçmesi durumunda bölgede yürütülen bilimsel projeler kapsamında koruma çalışmaları sürdürülen biyolojik çeşitliliğin büyük ölçüde tahrip olacağından endişe edilirken, HES şirketinin projeye onay almak için girişimlerini sürdürdüğü öğrenildi.

BİLİM DÜNYASINA KEMER’DEN TANITILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne (DKMP) ait Kesmeboğazı 1 ve 2 Günübirlik Kullanım alanları ve Güverte su kaynağını da etkilemesi beklenen HES projesinin uygulanacağı alanda, dünyada yalnızca Antalya’da yayılış gösteren Olimpos Safranı (Crocus wattiorum) ve Kemer Orkidesi (Ophrys climacis) gibi kritik olarak yokolma tehdidi altındaki türler de bulunuyor. 1998 yılında Helmut Heimeier ve Tobias Perschke tarafından Kesme Boğazı’nda bulunarak bilim dünyasına tanıtılan Kemer orkidesinin ana yayılış bölgesinin bu alan olduğu kaydedildi.

BÖLGE ORKİDELERİN SON KALESİ

Bu güne kadar kültür ortamında yetişmesi sağlanamayan orkide türlerinin doğal sığınağı olarak kabul edilen bölgede tamamı kritik olarak yok olma tehdidi altında bulunan ve yapılaşma baskısıyla hızlı habitat kaybı yaşandığı belirtilen türler arasında ayrıca, Anadolu Orkidesi (Orchis anatolica), Arı Orkide (Ophrys holoserica subsp. heterochila Endemik), İtalik Orkide (Orchis italica), Dev Orkide (Barlia robertiana), Peşmen Kardeleni ( Galanthus peschmenii), Olimpos Şalbası (Dorystoechas hastata), Topuz Dikeni (Echinops onopordum) ve yöreye has bir kekik türü olan (Origanum solymicum) gibi bitkiler bulunuyor.

ANTALYA’NIN BEŞİ BİR YERDE PROJESİNE DARBE

Kesme Boğazı’nda yapılan bilimsel çalışmalarda 51 familyaya ait 32’si endemik olmak üzere 111 bitki türünün tespit edildiği bilgisini veren uzmanlar, söz konusu bitkilerin bir kısmının dar yayılışlı türler olduğunu belirtirken, yöre endemiklerinin çeşitli kriterler altında yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyor. HES projesinin tehdit ettiği türlerden ikisi olan Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı, WWF Türkiye tarafından desteklenen ‘Antalya’nın Beşi Bir Yerde’ projesi kapsamında korunmaya çalışılıyor.

Yazı: Yusuf Yavuz