Tuz Gölü daha da küçülecek

Tuz Gölü Küçülüyor

Su Vakfı Başkan Prof. Dr. Zekai Şen, kaçak sondaj kuyuları nedeniyle Türkiye’de yer altı suyu seviyesi ciddi miktarda düşmeye başladığını belirterek, “Konya Ovası’ndaki bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle Tuz Gölü her geçen gün çekiliyor. Burada yer altı sularına yüklenildikçe Tuz Gölü daha da küçülecek” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Zekai Şen, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gerek yer üstü gerekse de yer altı su potansiyeli bakımında önemli bir ülke olduğunu ifade ederek, yer üstündeki sularına verilen değere ve yapılan yatırımlara rağmen aynı ilginin yer altı sularına gösterilmediğini söyledi. Yer altı sularının tarımsal sulama ve sanayi de ağırlıklı olarak kullanıldığını bildiren Şen, buradaki kullanımların daha çok kaçak sondajlar yoluyla gerçekleştiğini kaydetti.

“Mevzuat da sorun yok, eksilik denetimde”

Yaptıkları hesaplamalara göre sadece İstanbul’da 25 ila 30 bin kaçak yer altı su kuyusunu bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şen, şöyle konuştu: “Kaçak sondaj kuyuları nedeniyle ülkemizde yer altı suyu seviyesi ciddi miktarda düşüyor. Bu seviyesi düştükçe de pompalar suya ulaşmak için daha fazla elektrik tüketiyor. Burada mevzuat konusunda hiçbir eksiğimiz yok, eksik olan denetim. Yoksa mevcut yasalar, olması gereken düzenlemeleri içeriyor. Gördüğümüz suları idare etmeye çalışıyoruz halbuki görmediğimiz kaynaklar olan yer altı suları kuraklık anlarında en önemli rezerv durumunda. Çünkü kuraklıktan en az etkilenen kaynakların başında yer altı suları geliyor. Türkiye’de yer altı suları adeta üvey evlat muamelesi görüyor, oysa bu kaynağa gözümüzün bebeği gibi bakmamız gerekir.”

“Yer altı suları beslendiği oranda kullanılmalı”

Şen, Konya Ovası başta olmak üzere birçok havzada yürütülen tarımsal faaliyetlerde yer altı sularının ağırlıklı olarak kullanıldığını dile getirerek, Tuz Gölü’nde son yıllarda yaşanan çekilmenin bilinçsiz sulamadan kaynaklandığını söyledi. “Konya Ovası’ndaki bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle Tuz Gölü her geçen gün çekiliyor. Burada yer altı sularına yüklenildikçe Tuz Gölü daha da küçülecek” diyen Şen, yer altı sularında güvenilir bir kullanım seviyesinin bulunduğunu, bunun da kaynağın beslenme miktarıyla orantılı olduğunu vurguladı.

Dünyada nüfus artışı, sanayileşme, suların kirlenmesi ve su yönetiminin olmamasına bağlı olarak sadece yer altı sularının değil tüm su kaynakları gün geçtikçe azaldığını kaydeden Şen, Türkiye’nin su varlığını israf etmeden, bilinçli bir şekilde kullanması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA – 19 Nisan 2013