Çin’de sel ve kuraklık bir arada

cin-de-sel-ve-kuraklik-bir-aradaKaynak: TimeTurk, 27 Temmuz 2013
Fırtına ve sel, Şaansi vilayetinde toprak kaymalarına yol açtı, tarım alanlarını su altında bıraktı. Toprak kayması yüzünden çok sayıda kara ve demir yolu ulaşıma kapandı. Gansu vilayetinde su altında kalan köylerden insanları kurtarma çalışmalarına askerler de katıldı.

Tahliye işlemlerinde dramatik anlar yaşandı. Küçük çocuklar bazen askerlerin sırtında, bazen de derme çatma köprülerin üzerinde hayatta kalma mücadelesi verdi. Aralarında 78 yaşında bir köylü ile 2 aylık bebeğin de bulunduğu köylülerin tamamı, 3 saat içinde tahliye edildi. Selden karşıya geçmek için yer yer ipler kullanıldı, kıyıdakiler son güçleriyle ipe asılırken, karşıya geçmeye çalışanlar suyun debisine direnmeye çalıştı. Çin’in doğusundaki Zejiang vilayetinde ise sıcak hava dalgası hakim.
Bölgede hava sıcaklığı 40 dereceye yaklaşırken, teknoloji kenti olarak nitelendirilen Ningbo kentinde otobüs duraklarına su püskürtme sistemleri kuruldu.

Ajanslarda yer alan habere göre; Yetkililer, püskürtülen suyun, hissedilen sıcaklığı 5 derece kadar düşürdüğünü belirtiyor. Alınan bütün önlemlere rağmen, sıcak yüzünden sebze hallerindeki tonlarca sebze bozuldu. Çin’in iç tarafındaki Hunan vilayeti de kuraklığa teslim oldu.
Viyalette 186 ırmak ve 252 kuyu kurudu. Tarım alanlarında toprak kuraklıktan çatladı, köylüler hayvanları için bile içme suyu bulmakta zorlanıyor. 311 bin baş hayvanı sulamak için cılız derelerden faydalanıldığı, ancak bu derelerin bile kurumak üzere olduğu belirtiliyor.