‘HES’ler enerji için değil yaşam alanlarını yağmalamak için yapılıyor’

kul da HES portestosuKaynak:Evrensel,  29 Temmuz 2013
Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşle HES ve barajlar protesto edilirken, DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Şehbal Şenyurt Arınlı, Türkiye’de 2023 yılına kadar 2 bin 500 HES projesinin tamamlanmasının hedeflendiğini, bunun “enerji üretmek” amacıyla değil sulama ve yaşam alanlarını yağmalamaya yönelik olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu, yapımı tamamlanan, devam eden ve yapılması planlanan 2 bin 500 Hidroelektrik Santralleri (HES) projesine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bir yürüyüş organize etti. Aralarında DTK Koordinasyon Kurulu üyesi ve BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, il ve ilçe yöneticileri, STK temsilcileri ile çevreci derneklerin temsillerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, ilçe girişinde bir araya geldi. Buradan onlarca araçlık konvoy, açıklamanın yapılacağı Yıldızlar Enerji Kulp 1 HES’in bulunduğu bölgeye hareket etti. Santralin bulunduğu bölgeye yaklaşık bir kilometre mesafe kala araçlardan inen yüzlerce kişi, yürüyüşe geçti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde “Amed özlemle Önderliğini bekliyor” ve “Sağlığın sağlığımızdır” yazılı iki dev posteri, “Sömürgeciliği yaşama ve yaşatma”, “Em welatê xwe bendan naxwazin”, “Xwezas Kürdistan ne be xwedîye” ve “Kürdistan doğası sahipsiz değildir” yazılı çok sayıda pankarttın yanı sıra “Katil şirket Pasur’dan defol”, “İşte HES işte tahribat”, “Su haktır hak satılmaz”, “Dereler özgürdür özgür olacak” ve “Jiyan bê xweza nabe” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “PKK halktır halk burada”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Kürdistan’da HES istemiyoruz” ve “Katil şirket Pasur’dan defol” sloganları atan kitleye, yürüyüş kortejinin en ön kısmında da çalınan erbaneler eşlik etti. Uzun yürüyüşün ardından kitle santralin bulunduğu yere ulaşırken, santral çevresinde onlarca çevik kuvvet polisi, akrep tipi zırhlı araçlar ve TOMA’nın yanı sıra jandarmaya ait kirpi tipi araçlar ve onlarca robokop askerin bekletilmesi dikkat çekti.

Santralin önüne ulaşan kitleye hitaben hazırlanan basın metninin DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Şehbal Şenyurt Arınlı okudu. Yıllardır bölgede insanlarının ve doğasının savaş koşullarına maruz bırakıldığını dile getiren Arınlı, buna rağmen bölge halkının verdiği mücadele ve direnişle bunlara boyun eğilmediğini kaydetti. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecinde geleceğin inşa edildiğini dile getiren Arınlı, “Elbette ki, bu güne kadar; var oluşumuz, özgürlüklerimiz için unutulmaz ağır bedeller ödeyerek nasıl direndiysek; bundan sonra da, daha da büyük güçle direnmeye devam edeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE’DE 2023’E KADAR 2 BİN 500 HES YAPILACAK’

HES’lerin, barajların, “enerji üretmek” amacıyla yapıldığı propagandasının sulama ve yaşam alanlarını yağmalamaya yönelik bir kılıf olduğunun altını çizen Arınlı, “Türkiye’ de yapımı biterek üretime geçen, yapımı devam eden ve yapılması planlanan yaklaşık 2 bin 500 HES projesi mevcuttur. Bu HES projelerin tamamının 2023’te tamamlanması öngörülmektedir. Bu santrallerin tamamı tamamlanıp üretime geçtiğinde bile ülkemizdeki enerjinin sadece yüzde 5’ini karşılayacaktır. Üstelik sadece 25-35 yıl için. Derelerin getireceği alüvyonlara bağlı olarak ömrü biten her bir HES’e yeniden işlev kazandırabilmek için, derelerin yönü tekrar değiştirilecek ve eğer şimdiden dur demezsek, bu doğa katliamı, bu ölüm oyunu kurumayan tek bir dere kalmayıncaya kadar sürecektir” şeklinde konuştu.

‘İŞ DİYE SUNDUĞUNUZ PROJELERİNİZİ İSTEMİYORUZ’

İnşaatı tamamlanan HES’lerin kapatılması, proje aşamasında olan hidroelektrik santrali planlarının da derhal iptal edilerek, baraj yapımlarının durdurulmasını talep ettiklerini dile getiren Arınlı, “HES’lerinizi, barajlarınızı, bu halka iş diye sunduğunuz tüketim projelerinizi istemiyoruz. Bizim doğamız, toprağımız, suyumuz, kültürel değerlerimizle birlikte sizlerin hayal bile edemeyeceği, etmek de istemeyeceği; binlerce yıldır kendini size rağmen korumuş, dişil, üretken bilgelerimizden süzülen özgür yaşam bilgimiz, bu bilgiyi yaşamsallaştıracak güçlü bir irademiz var” dedi.

‘BURALARDA 30 YIL SONRA YAŞAM OLMAYACAK’

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ise, HES yapımından dolayı doğa katliamını andıran manzarayı göstererek, “Bu körlüğü göstermek için” basın açıklamasını burada yapmak istediklerini kaydetti. Trilyonlarca lira para harcanarak bölgenin kuraklaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Ayna, “Buradaki HES’ler en fazla 30 yıl elektrik üretecek. Ama bu süre içerisinde bütün bu bölge çölleşecek. Burada yaşayan doğanın bir parçası olan tüm canlılar, bitki çeşitleri, ağaçlar ve hatta insanlar ölecek. 30 yıl sonra burada elektrik üzerimi olmayacak ve burada yaşamda olmayacak. İş alanı olarak gösterilen hem iş anlamında hem de aş anlamında yatırım olarak gösterilen burası 30 yıl sonra tek bir canlının bile yaşayamayacağı bir yer olacak. İşte AKP’nin Kürtlere ve Türkiye’ye yatırımı budur” şeklinde konuştu.

Ayna’nın ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt de, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan ve ikinci aşamaya geçilen çözüm sürecine değinerek, hükümetin bu süreçte samimiyetini göstermesi için bir an önce yeni karakol ve baraj yapımlarını durdurması gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından araçlarına binen yurttaşlar bölgeden ayrıldı. (Diyarbakır/DİHA)