Bu su hiç durmaz!

busuhicdurmazKaynak: Açık Gazete, Yusuf Yavuz, 13 Ağustos 2013
Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köylüleri, 4 yıl önce ‘iş vaadiyle’ köylerinde yapımına razı oldukları HES’ten ağızları yanınca ikincisini yaptırmamak için mücadele etme kararı aldılar.

Kadıncık Vadisi’nde yer alan Gökharman Nehri üzerinde yapılması planlanan Akhan I-II Regülatörü ve HES Projesi’ne karşı hukuk mücadelesi başlatan Boğazpınar köylüleri, 10-11 Ağustos tarihlerinde bir de festival düzenlediler. Festival kapsamında bir de yürüyüş düzenleyen köylülerin kararlılığı, “Bu su hiç durmaz” şarkısını akıllara getirdi.

KÖYLÜ KADINLARIN EMEĞİNİN GELİRİ HES DAVASINDA KULLANILACAK

Oldukça renkli geçen festivale Mersin ve Tarsus’un yanı sıra civar il ve ilçelerden gelen yaşam savunucuları katıldı. Boğazpınarlı kadınların hazırladığı yöresel yemeklerin yanı sıra yerel müzik gruplarının konserleri ile halk oyunları gösterileri festivale renk kattı. Festivalde yöresel ürünlerin satışından elde edilen gelirin HES için açılan davanın masraflarının karşılanmasında kullanılacağı belirtildi.

4 KİLOMETRE YÜRÜYÜP KARASU’DA SERİNLEDİLER

Festivale katılan konuklarla Boğazpınar köylüleri, HES projesine tepkilerini ortaya koymak amacıyla bir de yürüyüş yaptı. Boğazpınar’da kurulan festival alanında toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerinde HES karşıtı dövizler taşıyarak sloganlar eşliğinde Karasu Şelalesi’ne kadar yaklaşık 4 kilometre kadar yürüdü. Festivalde bir de söyleşi yapan Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran’ın önde yer aldığı grubun yürüyüşü, Karasu Şelalesi’nin bulunduğu alanda sona erdi. Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform Sözcüsü Ahmet Öztürk’ün burada yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüşçüler nehre girerek serinlediler. Piknik yaparak dinlenen grup, Praksis Grubu’nun müzikleriyle eğlendi.

‘KÖYLÜLER GELECEKLERİ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER’

Köyde kurulan festival sahnesinde verilen konserler, kültür sanat etkinlikleri, panel ve forum’la süren festivalin ardından sorularımızı yanıtlayan Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform Sözcüsü Ahmet Öztürk, köyde mücadele etmenin zorluğuna değinerek, “burada verilen mücadele kentlerdekine hiç benzemiyor. Çünkü köyde yaşayan insanlar çabalarının siyasetle ilişkilendirilmesini istemiyorlar. Bu nedenle biz de buna oldukça dikkat ediyoruz. Boğazpınar köylüleri kendi yaşam alanlarının geleceği için bir araya geldiler. Ancak en büyük endişemiz bu birlikteliğin birileri tarafından parçalanması. Bunun dışında biz suyumuzu ve geleceğimizi sonuna kadar savunmaya kararlıyız” diye konuştu.