Cennette dinamit atışı durduruldu

kamiletvadisiKaynak: Radikal, İdris Emen, 5 Aralık 2013
Kamilet Vadisi’nde HES için yapılan çalışmayı mahkeme durdurdu. Dinamitli çalışma sırasında ağaçlar zarar görmüş, dere yatağı kaya dolmuştu.

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen Eyner Enerji Üretim şirketi, Artvin İl Özel İdaresi’nin, ‘imar planı onaylanıp kesinleşmeden faaliyet yapılamaz’ uyarısına rağmen 5 kilometrelik sondaj yolu açmak için kaçak dinamit patlattı. Rize İdare Mahkemesi ise imar planı olmadan yapılacak olan sondaj yolu çalışmasını hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı aldı. Karar Arhavi Sahillerini Kuruma Platformu tarafından olumlu karşılandı. Ancak benzer olayların yaşanmaması için firmaya ceza da kesilmesi gerektiği belirtildi.

HES’e ÇED onayı alındı

Eyner Enerji Üretim, Taşlıkaya HES projesi için 7 Ocak 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararını aldı. Ancak proje için bölgenin imar planlarının değiştirilmesi gerekiyordu. Şirket, imar planını çıkarmak için bölgede sondaj faaliyeti yapması gerektiğini belirterek Artvin Orman Müdürlüğü’nden 5 kilometrelik sondaj ulaşım yolu yapım izni çıkardı. Arhavi halkı bu yolun da imar planlarına işlenmediği gerekçesiyle iznin iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

‘İmar planı yok’

Artvin İl Özel İdaresi 3 Ekim 2013 tarihinde firmaya ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazı yollayarak firma tarafından hazırlanan proje imar planının henüz onaylanmadığını, dolayısıyla plan kesinleşmeden bölgede faaliyet yapılamayacağını belirterek firmayı ve Orman Bölge Müdürlüğü’nü uyardı. Ancak firma, 31 Ekim günü izinsiz olarak dinamit patlattı.

Çevredeki ağaçlar zarar görürken Kamilet Deresi’nin yatağı kayalarla doldu. Mahkeme imar planı olmadan yapılacak olan sondaj yolu çalışmasının çevreye zarar vereceğini, dolayısıyla imar planı olmadan sondaj yolunun yapılmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Firmanın imar planı olmadan bölgede kaçak patlama yaptığını, ancak bütün şikayetlere rağmen firmaya herhangi bir ceza kesilmediğini söyleyen Arhavi Sahillerini Kuruma Platformu sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç mahkeme kararını şu şekilde değerlendirdi:

“Kamilet Vadisi’nde yapılması planlanan HES projesinin imar planları onaylanmadan bölgede inşaat faaliyetlerinin yapılmayacağı yönünde Artvin İl Özel İdaresi’nin kesin talimatı vardı. Ancak firma bu uyarıları dikkate almadan kaçak olarak bölgede sürekli patlatmalar yapıyor. Firma hakkında şikâyette bulunduk. Ancak firmaya herhangi bir ceza kesilmedi. Bu tarz olayların bir daha yaşanmaması için firmanın cezalandırılması lazım.”