Baraja moloz dökenler kameraya bile aldırış etmiyor

Nilufer-barajina-cop-tehdidiKaynak:Bugün.com.tr, 22 Ocak 2014
Bursa’nın yüzde 90 oranındaki içme suyu ihtiyacının karşılandığı Doğancı ve Nilüfer barajlarının çevresine gelişigüzel atılan çöplerin oluşturduğu kirlilik, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) yetkililerini harekete geçirdi.
Barajların etrafında konuşlandırılan güvenlik kameraları, uyarıcı levhalar ve özel güvenlik ekiplerinin denetimlerine rağmen, baraj havzalarının etrafında zaman zaman çöp yığınları oluştuğuna işaret eden BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, “Bursa’da yaşayan vatandaşlar olarak sağlıklı bir Bursa için çevreye daha duyarlı davranmalıyız. İçme suyu barajlarımızın etrafını çöp yığınına dönüştürenleri ‘temiz ve sağlıklı Bursa’ hedefinde kenetlenmeye davet ediyorum. Bugünümüzü, gelecek nesillerden ödünç aldık. Bizden sonraki nesillere ‘yaşanabilir çevre’ bırakma hedefiyle su kaynaklarımıza sahip çıkalım.” dedi.

Çetinavcı, içme suyu barajlarının etrafında biriken çöp ve moloz yığınlarının, BUSKİ ekipleri tarafından temizlendiğini kaydetti. Sağlıklı ve kaliteli içme suyu temininde yetişmiş insan gücünün yanı sıra teknolojik imkanlardan da en üst düzeyde yararlandıklarını söyleyen Çetinavcı, sergiledikleri gayret ve çalışmalarla “Bursa’da su çeşmeden içilir” anlayışının benimsendiğini belirtti. İçme suyunu haftalık, günlük ve ikişer saatte bir yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle denetim altında tuttuklarını vurgulayan Çetinavcı, şunları kaydetti: “Tüm bu önlemlere karşın, su, güvenilirliği daha da üst sınıra çekmek amacı ile kobay balıkların bulunduğu bir akvaryumdan geçirilmektedir. Böylece bardağa dökülmeden önce Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisimizde her türlü kontrolden geçirilen içme suyumuz, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenle içilmeye hazır olarak, evlerin musluklarına gönderilmektedir:”