‘Kuraklık olmasın diye dua ediyoruz’

veyseleroğlu1‘Kuraklık olmasın diye dua ediyoruz’
Bakan Eroğlu: ‘Çiftçilerimizi de susuz bırakmamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bir kuraklık olmaz. Cenabı Allah’a dua ediyoruz.’Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yarından itibaren Türkiye’nin dört bir yanında yağmur yağacağı müjdesini verirken, baraj doluluk oranlarını da açıkladı. İçme suyu barajlarının doluluk oranının yüzde 52 olduğunu ifade eden Eroğlu, barajlarda 10 milyar metreküp su olduğunu dile getirdi. Eroğlu, nüfus bakımından fazla olan illerde dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Eroğlu, NTV’nin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ifade eden Bakan Eroğlu, su fakiri de olunmadığını, suyu çok iyi yönettiklerini kaydetti. Eroğlu, “Türkiye yarı kurak iklim bölgesi, su zengini bir ülke değiliz. Biz suyu çok iyi bir şekilde yönetiyoruz. Genelde 7 yılda bir Türkiye’de kuraklıklar yaşanıyor. Mesela 1972-1973 yılında çok büyük bir kuraklık olmuş, 1994 yılında da çok büyük kuraklık oldu. 2000 yılında, 2007 yılında da bütün Türkiye’de büyük bir kuraklık oldu. Bunları sessiz sedasız aştık. 2014 yılında da bir kuraklık gözüküyor. Yağışlara baktığımızda geçen yıla göre uzun dönem ortalamasına göre bütün Türkiye’de yüzde 13’lük bir eksiklik var. Yüzde 13 bütün Türkiye’de. Bölgelere göre de farklılık var. Marmara’da uzun dönem ortalamasına göre yüzde 9 eksik, Ege’de yüzde 11, Akdeniz’de yüzde 19, İç Anadolu en fazla yüzde 27, Karadeniz’de bile yüzde 10 azalma var. Doğu Anadolu’da yüzde 23, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 13, Türkiye ortalaması da yüzde 13. Geçen yılın yağışları evvelki yıla göre daha düşüktü” dedi.

“YAĞIŞLARIN BAŞLAYACAĞINI MÜJDELİYORUM”

“Mevcut durumu ortaya koydunuz. Önümüzdeki dönem için tahminler ne gösteriyor?” sorusuna Bakan Eroğlu, şöyle cevap verdi:

“Bugün bilhassa Trakya ve Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları başta olmak üzere bir yağış bekliyoruz. Yarından itibaren ise yine Ege Bölgesi’nde, Trakya hariç diğer bölgelerde özellikle yağmur başlıyor. Bu yağmurlar Çarşamba günü bütün Türkiye’yi, Doğu Anadolu’da bir kısım hariç olmak üzere kapsayacak. Salı gününe kadar bölge bölge devam edecek yağışlar. Yani yağışların başlayacağını müjdeliyorum.

Bazıları çıkıyor televizyona ahkam kesiyor. Bilgi belge yok. Kötü senaryo üretiyorlar. Devletin elinde her türlü bilgi var. Meteoroloji tahminleri bizde, barajdaki doluluk oranları bizde. Arzu ederseniz ben bütün illerimizin su durumlarını baştan sona kadar söyleyebilirim.”

Eroğlu, “İçme suyu barajlarının doluluk oranları?” sorusu üzerine şu cevabı verdi:

“İstanbul’da yüzde 30.6, Ankara’da yüzde 23.9, İzmir’de yüzde 56, Bursa’da yüzde 41.8 oranında doluluk var. Şu anda 79 tane içme suyu barajımız var, bunların ortalama doluluk oranı da yüzde 52. Gelen yağışlarla artacak. Şu anda bütün barajlarda 10 milyar metreküp suyumuz var. Burada problem bazı barajlarda su seviyesi düşük, bazılarında yüksek. Sulama maksatlılara gelince; 204 sulama amaçlı barajımız var, göletleri saymıyorum. Bu da yüzde 46 ve 24 milyar metreküp sulama için suyumuz hazır. Enerji maksatlı barajlarımızda da yüzde 45 oranında doluluk var. Burada da 29 milyar metreküp suyumuz var. Gelecek sular hariç. Bazı illerde tabi nüfus çok fazla. Buralarda dikkat etmemiz gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mersin, Bursa, Sakarya, Kocaeli… Bunlarla ilgili de kapsamlı değerlendirme yaptık. Bunlarla ilgili de biz geç saatlere kadar bir değerlendirme yaptık dün gece. Ben bütün illerin durumunu ezbere bilirim. Sulama maksatlı barajları da Nisan başında ele alıyoruz su durumu nedir, nasıl bir işletme yapılacak, ne kadar su vereceğiz değerlendireceğiz. Biz büyük kuraklıkları atlattık. 1994 kuraklığını sessiz sedasız atlattık. 2000 yılında hiç hissettirmedik. 2007 yılında Ankara’da bir haftalık aksaklık oldu sadece.”

“BİZ BÜTÜN İLLERLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEMİZİ YAPTIK”

Eroğlu, “Sorunu yaşamamak için alınan önlemler var mı? En önemlisi hangi illerde neler yapılıyor?” sorusuna, şöyle cevap verdi:

“Biz bütün illerle ilgili değerlendirmemizi yaptık. Özellikle biz bunu fark ettiğimiz için 2007 yılında Sayın Başbakanımız; 1053 sayılı su temini ile alakalı İstanbul, İzmir, Ankara ve nüfusuz 100 binden büyük şehirlere su teminine dair kanun var. Burada su getirme görevi şehrin deposuna kadar DSİ’ye verilmiş. Ama Başbakanımız dedi ki kuraklık oluyor, su medeniyettir, değişiklik yapıldı, nüfus kriteri kalktı. Biz hemen 3 ayda 81 şehrimizin içme suyu eylem planımızı hazırladık. 2050 yılına ihtiyaçları su kaynaklarını belirledik, büyük bir eylem planı yaptık. Arka arkaya bütün bu illerin problemini çözdük. Biz buna hazırlıklıyız. Kars’ın 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak çalışmayı yaptık. Ağrı’da su yoktu, Yazıcı barajını inşa ettik. Oradan içme su arıtma tesisiyle Ağrı’ya da su verdik. Van’da depremden sonra altyapı tamamen iflas etmişti. Orada Şamran kaynağı var, oradan 49 kilometrelik iki metre çağında dev bir isale hattıyla suyumuzu verdik. Şırnak susuzdu. Çok zor şartlarla, çok zor coğrafyada su kaynağı getirdik. Siirt o kadar çok su sıkıntısı çekmiş ki biz Siit’e üç noktadan su veriyoruz şu anda. Mardin Kızıltepe’de yaz aylarında hiç su olmazdı, bu yüzden salgın hastalıkların ortaya çıkardı. 50 yıl herkes demiş ‘Midyat’la Nusaybin arasında Beyaz Su var, biz getireceğiz’ demiş ama 50 yıl kimse getirememiş. Biz aldık o suyu bütün Mardin’e götürdük. Mersin’de su sıkıntısı çekilmesin diye biz orada Merdan barajında isale hatlarını biz yaptık su problemi kalmadı. Karaman’da İbrala barajı. Yozgat’ta Cemil Çiçek barajını inşa ettik. Çankırı, Sinop, Karabük, Aydın mesela büyük bir şehir su sıkıntısı vardı eğer getirmeseydik. İkizdere barajını inşa ettik, isale hattı ve dev bir arıtma tesisiyle suyu veriyoruz. Balıkesir’de İkizce Tepeler barajından biz getirdik bir isale hattıyla.”

ANKARA’DA SIKINTI YOK

İstanbul’un büyüklüğüne dikkat çeken Bakan Eroğlu, “Nüfusu, 17 milyon şu anda. Bizden önce İstanbul hep susuzluk çekmiştir. Biz İstanbul için çok büyük düşündük. Sayın Başbakanımızın Belediye Başkanlığı döneminde ben de İSKİ Genel Müdürüydüm, biz orada muhteşem yatırımlar yaptık. Başbakanımız Başbakanlık döneminde Yeşilçay’ı getirdi daha sonra Melen’i İstanbul’a bağladık. Boğazın altında dev bir tünel de inşa edildi ve Kağıthane’ye kadar Melen suyu taşınıyor. Ama biz İstanbul için günübirlik düşünmüyoruz, hatta şuanda planımız 2071. Şu anda Melen barajını inşa ediyoruz, temelini yakın bir zamanda atacağız. Bu İstanbul için sigorta olacak.

Ankara’da barajlarda su var. Herhangi bir sıkıntı yok. İzmir’de su sıkıntısı çekebilirdi. Çalışmalarımızı yaptık, su problemi yok ve olmayacak. Bunun garantisini veriyoruz. Netice itibariyle biz büyük düşünüyoruz, büyük tecrübelerimiz var. Bu kuraklıkta büyük şehirlerin su problemin nasıl çözüyorsunuz diye uluslararası girişimler var. Bunları anlatıyoruz, büyük takdir topluyoruz. Biz bütün dünyaya örnek teşkil ediyoruz. Teknolojimiz çok ileri. Uygulamamız var. Bizim a, b, c planlarımız var. Felaket tellallığı yapmasın kimse yapmasın. Bilgiler bizde var. Kimse vatandaşı tedirgin etmesin” dedi.

SU GİBİ AZİZ OLUN

Bakan Veysel Eroğlu, “Yağışlar tarımsal kuraklığı önleyecek boyutta olacak mı? Kuraklık riski görüyor musunuz?” sorusunu ise şu ifadelerle yanıtladı:

“Bence Ekim, Kasım, aylarındaki yağışlar yeterli olmadı ama bugün başlayacak ve önümüzdeki haftaya kadar devam edecek yağışlar var. Cumartesi günü Doğu Anadolu hariç bütün Türkiye yağış alıyor mesela. Yarın aşağı yukarı Türkiye’nin pek çok yerinde yağış görülecek, kar yağışı başlayacak. Dolayısıyla önümüzdeki Salı’ya kadar bölge bölge yağışlar olacak. Bir sıkıntı olmayacak. Çok uzun vadeli çözümler elimizde. Biz vatandaşlarımızı susuz bırakmayız. Çiftçilerimizi de susuz bırakmamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bir kuraklık olmaz. Cenabı Allah’a dua ediyoruz. Ben de dua atim. Duasız bir şey olmaz. Vatandaşlarımız da mutlaka dua edecek. Ben de vatandaşlarımıza dua ediyorum; su gibi aziz olun diyorum.”