Datça asbesti hak etmiyor!

Datca-asbestli-su-imzaDünyada kanserojen madde olarak kabul edilen asbestli ürünlerin taşıdığı riskten dolayı kullanılması her şekilde yasaklanmış durumda. Türkiye’de de 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından; asbestin üretimi, kullanımı, piyasaya arzı ve asbest içeren eşyaların piyasaya sürülmesini yasaklayan bir yönetmelik yürürlüğe konuldu.  Özellikle eriyonitli beyaz asbest ile çimento karışımından yapılan su borularının, insan sağlığı açısından çok tehlikeli Akciğer hastalığı olan Malign Mezotelyoma ya da plevra, periton, mide, pankreas, böbrek, üst solunum ve sindirim yolu kanserlerine yakalanma riskini artırdığı bilinmekte. Bütün bu gerçek ve yasaklamalara rağmen asbest hayatımızdan tamamen çıkartılmış değil.  Belediyelerin bazıları hâlâ asbestli borularla evlere su götürmeye devam ediyor. Asbetli borularla vatandaşlara su hizmeti veren belediyelerden biri de  Datça Belediyesi. Datça’da asbestli boruların değişmesini isteyen vatandaşlar change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattılar. İmza kampanyasının çağrı metni aşağıda ve siz de imza vermek isterseniz “Datça asbesti hak etmiyor!” u tıklayabilirsiniz.

Datça asbesti hak etmiyor! Datça’da asbest/kanserojen içmek, yemek ve solumak istemiyoruz. Asbestli su şebekesi borularımızın değiştirilmesini istiyoruz.
Burada yaşasan da yaşamasan da, bu imza kampanyasını senin için başlattık. Çünkü mesele ortak meselemiz, köy hepimizin köyü.
Datça’da 30.000 metrelik (30 km.) asbestli yani kanserojen su şebekesi borusu olduğunu, belediyemizden dilekçelerimize verilen yanıt aracılığıyla, net olarak öğrendik. 2011’de İller Bankası’ndan istenen desteğe cevap alınamadığını da, aynı yolla öğrendik.
Çözüm bulunamaması ne demektir biliyor musun? Bizim çocuklarımız, bu musluk suyunu içiyor. Çünkü suyu temiz bellemişler bugüne dek. İçmeyin desek ne fayda? Çamaşırımızı bu suyla yıkıyoruz ve tişörtteki asbesti soluyoruz. Sebzeyi meyveyi bu suyla yıkıyoruz, suluyoruz. Yani asbest yiyoruz. Kış aylarında su boruları patlıyor, kırılıyor. Bu kez her yana tehlike saçıyor. En çok da tamir etmeye çalışan görevliler için vahim bir durum söz konusu.

Devlet eliyle kullanımı tamamıyla yasaklanan asbestin, yani hastalık saçan bu kanserojen maddenin, bizim hayatımızdan da çıkmasını istiyoruz. Daha önce yapılması gerekenin şimdi yapılması için imza topluyoruz.
Datça’da yaşamasan da, tertemiz bir köyde, bir ağaç gölgesinde, derin ve tereddütsüz bir soluk almak istiyorsan, gün bugün. Katkın büyük olacak.

Bizler; senin de desteğinle, bu en doğal yaşam hakkımıza, belediyemizin, valiliğimizin, T.C. Çevre ve Sağlık Bakanlığı’nın ve İlller Bankası’nın duyarlılık göstereceğine ve asbestli boruların değişmesi için gereken adımların bir an önce atılacağına içtenlikle inanıyoruz.

Şimdiden teşekkürler…