DEDAŞ, Şırnak’taki belediyelerin elektriğini kesecek

Sırnak-Belediyesi-Elektrik-KesintisiKamuoyu ile belediyenin resmi web sitesinde tüm borçlarını paylaşan ve bu borç miktarı ile Türkiye’de en az borcu olan ilk 10 belediye arasında olduğunu söyleyen Şırnak Belediyesi’nin DEDAŞ’a olan borcundan dolayı elektriği kesilecek. Dicle Elektrik Dağıtım A Ş (DEDAŞ)  tarafından  yapılan açıklamada, enerji  sağlanan  6 il ve bu illere bağlı tüm ilçelerdeki,  aralarında belediyeler, resmi kurumlar, ticarethaneler ve meskenlerin yer aldığı tüm borçlu müşterilerinin enerjilerini kesmeyi sürdüreceği bildirildi.
Batman’da bazı ilçe belediyelerinin enerjisini borcundan dolayı kesen DEDAŞ, Mardin Belediyesi’nin enerjisinin, borcundan dolayı kesildiğini, özelleştirme sonrası döneme ait borcu nedeniyle, Şırnak Belediyesi’nin de enerjisinin  kesileceğini açıkladı.
Özelleştirmenin gerçekleştirildiği 1 Temmuz 2103 tarihinden bu yana geçen döneme ait borcunu ödemediği için, anlaşma sağlanamaması durumunda Şırnak il ve ilçe belediyelerinin enerjisi yarın kesilecek.
Aylarca yapılan yazılı ve sözlü çağrılara cevap verilmeyince, içme suları dâhil olmak üzere belediyelerin tüm borçlu aboneliklerinin enerjisinin kesilmesine karar verildiği vurgulanan açıklamada, ” Borçlarından ötürü içme suyu şebekelerinin de enerjisinin kesilmesine karar verilmiştir. Yarına kadar anlaşma sağlanmadığı takdirde, diğer illerde olduğu gibi, Şırnak İl Belediyesi ile bazı ilçe belediyelerinde de enerji kesintisine gidilmesi zorunlu olmuştur. Müşterilerin ve dolayısıyla da vatandaşların mağdur olmaması için, tüm resmi ve ilgili makamlar, belediyelerin bağlı olduğu partiler, hem yazılı hem de sözlü olarak bu durumla  ilgili bilgilendirilmiştir. Dicle Elektrik, buna ilave olarak kampanyaya katılmayan borçlu köylere ait içme suyu şebekelerinin de enerjilerini kesme kararı aldı. Bu kapsamda Şırnak’ta içme suyu enerjisi kesilecek olan 81 köye bağlı muhtarlıkların, şirketin sağladığı faizsiz, vade farksız kampanyadan yararlanarak, köylülerin mağdur edilmemesi beklenmektedir.” denildi.

Borcundan dolayı yarın içme suları dâhil elektriği kesilecek olan Şırnak Belediyesi’nin resmi web sitesinde ise 4 Ocak 2014 itibariyle belediyenin borçları açıklandı.

SENDİKA ÜYE AİDATLARI 464.409,31
MEMUR SENDİKA ÜYE 27.931,92
AİDATLARI
DİĞER EMANETLER 182.446,99
VERGİ DAİRESİNE OLAN 2.396.908,49
BORÇLAR
SOSYAL GÜVENLİK 1.543.667,25
KURUMUNA OLAN BORÇLAR
ELEKTRİK BORÇLARI 9.971.129,28
TÜM PERSONEL 1.551.627,97
ALACAKLARI(EMEKLİLER DAHİL)
TÜM YÜKLENİCİ 3.906.614,81
ALACAKLARI
İLLER BANKASI 3.799.408,10
DİĞER BANKALAR 118.866,74
GENEL TOPLAM 23.963.010,86

Bu borç miktarının dört yıllık faaliyetin sonucu oluştuğunu ifade eden Şırnak Belediyesi, açıklanan borç miktarıyla Türkiye’de en az borcu olan ilk 10 belediye arasında yer aldığını söylüyor.