Kuraklık Van Gölü’nü de etkiledi

kuraklik-van-golunu-de-etkiledi-jpgKaynak: Haberciniz, 26 Şubat 2014
Türkiye genelinde etkili olan kuraklık, Van Gölü’nü de vurdu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, 3 bin 755 kilomterekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde derin olmayan yerlerdeki çekilmenin 10 ile 15 metre arasında değiştiğini, su seviyesindeki düşüşün ise 1 metre 70 santimetre olduğunu söyledi.

Türkiye’yi tehdit eden kuraklıkla ilgili bir ürkütücü haber de Van’dan geldi. 1987 yılından itibaren hızla yükselmeye başlayan, 1990’lı yıllarda göle yakın mahalleleri sular altında bırakan ve yükselişinin durdurulması için etrafına büyük kayalarla setler çekilen Van Gölü’ndeki su seviyesi yaşanan kuraklık nedeniyle giderek düşüyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaeddinoğlu, bölgede son 15 yılın en kurak döneminin yaşandığını, bu durumun göl seviyesinde, hem yatay, hem de dikey yönde azalmaya neden olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Havzadaki yağış miktarında değişiklik yok. Yağış şekli ısınmadan dolayı yağmur şeklinde olunca ciddi miktarda buharlaşma var. Bu da havzadaki su bilançosunu etkiliyor. Bu olumsuzluk da beraberinde göl seviyesini hem yatay yönde, hemde dikey yönde etkiliyor. Bu çekilme yer yer sığ bölgelerde 10 ile 15 metre arasında değişebiliyor. 90’lı yıllardaki aşırı yükselmenin ardından, Van Gölü 1650 olan normal rakıma zamanla tekrar ulaştı. Ama bu yıl göl seviyesinde gözle görülür bir düşüş var. 1650 rakımdaki su seviyesi, bugün itibariyle 1648.3 seviyesine geriledi. Buradaki düşüş de dikey olarak 1.7 metre kadardır.”

‘KAR YAĞIŞI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

Küresel ısınma ve mevsimlerin değişmesi nedeniyle artık bölgeye çok az miktarda kar yağdığını da belirten Doç. Dr. Alaeddinoğlu şöyle devam etti:

“Kar yağışı bu bölge için çok önemli. Çünkü Van Gölü havzası kapalı bir havza, dolayısıyla eğimin fazla olması nedeniyle yağışlar yağmur şeklinde düştüğü için toprak faydalanamıyor. Bu da kuraklığa neden oluyor. Kış aylarında yağan yağmurun bu bölgeye çok da yararı olmuyor. Bu yıl da bölgeye istenilen miktarda kar yağmadı. Önüzdeki aylar içinde de istenilen yağış olmazsa bu yazı kurak geçireceğiz.”