Arhavi’de çılgın HES projesi

Kaynak: Radikal, 17 Mart 2014

Sehir ici HES calismasiKamilet Vadisi’nde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesinde, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin suları 5 kilometre boyunca tünel ve borularla ilçenin Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşınacak, üretilen elektrik aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılacak. Geçen yıl HES yapımı için ÇED olumlu raporu alan Arhavi Elektrik Üretim Şirketi, imar mevzuatı uygun olmadığı için belediyeye başvurdu. Arhavi Belediyesi de 4 Eylül 2013 günü imar değişikliği kararı aldı. CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerin oy çokluğu ile, daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümü ‘Konut dışı kentsel çalışma alanı’ ilan edilerek HES projesine onay verildi. Bölge halkı bunun üzerine HES projesinin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bir süre önce bölgede bilirkişi incelemesi yapan mahkeme heyeti henüz kararını açıklamadı.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

HES projesinin yapılacağı bölgede süren kamulaştırma sorunları nedeniyle HES şirketi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvuruda bulundu. EPDK, yaşanan sorunu Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşıdı. Bunun üzerine yapılan değerlendirme sonucu Bakanlar Kurulu, Kamulaştırma Kanunu’nun 27’inci maddesine göre Kavak HES projesi için ‘Acele kamulaştırma’ kararı aldı ve karar 14 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın ardından HES şirketi çalışmaya başladı, dere yatağında ilk günde tahribatlar oluştu.

Bölgede toplanan yaklaşık 300 kişi, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ ve ‘Dereler bizimdir, bizim olacak’ sloganları eşliğinde çalışma yapılan alana doğru yürüdü. Dere yatağındaki tahribatı gören bir genç kız gözyaşlarını tutamadı. Bu sırada HES çalışanları ile yöre sakinleri arasında gerginlik görüldü. Tartışmaların ardından basın açıklaması yapan grup Arhavi’nin bir bela ile pençeleştiğini öne sürdü. Yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

“Hukuki sürecin devam ettiği ortamda anlamsız bir telaş ile Arhavi’nin doğal yaşamını tamamen riske edecek bir projenin çalışmaları başlamıştır. Kamuoyunda, ‘Çılgın HES Projesi’ olarak bilinen, akla mantığa uymayan, şehir içine kadar yaşam alanlarını talan eden bu proje konusunda hukuki makamların yakın zamanda vermesi beklenen karar dahi beklenmeden panik havasında hareket edilmektedir. Acele kamulaştırma adı altında başka bir talanın kapısı aralanmaya çalışılmaktadır. Kamulaştırma Kanunu 27’nci maddesi sadece olağanüstü durumlarda, askeri ihtiyaçlar için kamulaştırmayı öngören bir yasadır. Benzeri konularda verilen acele kamulaştırma kararları Danıştay tarafından bozulduğu halde panik havasında, adeta yangından mal kaçırırcasına verilen bu karar kabul edilemez. Yaşam alanlarımızın, yaşam kaynağımızın elimizden alınmasına ve talanına asla sessiz kalmayacağız. Bunu bir kez daha haykırmak ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi göstermek için buradayız.”