Ana Sayfa Etiketler Barajlar ve modernizasyon

Etiket: barajlar ve modernizasyon

“Hasankeyf Boğulmasın” kampanyası

Hasankeyf’in yok edilmesine karşı “Hasankeyf Boğulmasın” başlığıyla imza kampanyası başlatıldı.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi: Zeynel Bey Türbesini Hasankeyf’ten kaçırıyorlar

Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’te yer alan önemli kültürel varlıklardan biri olan Zeynel Bey Türbesi sular altında kalacağı bahanesiyle, Dicle nehrinin iki kilometre kuzeyinde, inşası süren “Yeni Hasankeyf”e bitişik bir alanda “Arkeolojik Kültür Park” olarak tespit edilen yere taşınmak isteniyor.

HES nedeniyle evleri su altında kalacak köylüler isyanda

Isparta ve Antalya sınırlarında Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinde su tutma aşamasına yaklaşılırken evleri su altında kalacak olan köylüler kendilerine gösterilen yeni evler karşısında isyan etti.

Su Hakkı’nda yok edilen etnobotanik kültürleri ele aldık

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda bu hafta, konuğumuz Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasotik Botanik Araştırma Görevlisi Ahmet Doğan ile barajlar ve HES'ler gibi sürdürülemez projelerin yok ettiği etnobotanik kültürleri ele aldık.

Arhavi’de çılgın HES projesi

Artvin'in Arhavi ilçesinde yapımı planlanan ve ilçe belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı şehir merkezindeki hidroelektrik santral projesi için Bakanlar Kurulu'ndan 'Acele kamulaştırma' kararı çıktı. Firma dere yatağına girerek çalışma başlattı.

Çamburnu halkının mücadelesi: Cennetteki Çöplük

Fatih Akın'ın son filmi Cennetteki Çöplük, Karadeniz'in kendine özgü yanlarını ve yerel bir çevre mücadelesi deneyimini görmek için izlemeye değer. Filmde sadece bir doğa katliamının hikâyesini değil, çok sayıda naif ve etkileyici insan manzarasını da bulacaksınız.

Su krizinin gölgesinde

Hızla büyüyen bir kirlenme ve tükenmenin kıskacında olan su, haksız bir paylaşımın da nesnesi olmasına rağmen Türkiye’de su meselesi hala yeterince araştırılmış bir konu bile değil.

“Temiz ve Kaliteli Su Ücretsiz Olmalı”

Bianet'te Su Hakkı Talep Ediyoruz kampanyası hakkında çıkan haber "Herkes için temiz su ve suya erişim hakkı talep eden Su Hakkı Kampanyası somut taleplerle şekillendi. Kampanyanın imzacıları suya erişim hakkını kısıtlayan yasal düzenlemelerin kaldırılmasını istiyor."

Su Hakkı için imza kampanyası

Atlas Dergisi Su Hakkı Talep Ediyoruz kampanyasının taleplerini dile getirdi.

Su hakkı anayasal güvenceye alınsın!

Kaynak: Özgür Gündem, 23 Ekim 2012 Su Hakkı Kampanyası (SHK), 17 Ekim 2012 tarihinde tüm dünyada artan bir sıklıklıkla dile getirilmekte olan suya erişim hakkının...