Hewsel’de direniş kazandı, nöbet sona erdi

hevselde-direnis-kazandi-nobet-sona-erdiKaynak: Evrensel, 20 Mart 2014

Hewsel Bahçeleri’nde ağaç kıyımına karşı başlatılan nöbet eylemi 20’nci gününde sonuç verdi. Diyarbakır Valiliği tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda ağaç kesiminin durdurulduğu bildirildi. Bunun üzerine nöbet eylemi sona erdi.
Hewsel Bahçeleri’nde Dicle Üniversitesi ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla BDP Gençlik Meclisi’nin başlattığı nöbet eylemi sonuç verdi. Eylemci gençler bir süre önce heyet oluşturarak Diyarbakır Valisi ile görüşmüştü. Eylem 20’nci gününe girerken, Valilik konuya ilişkin ilgili kurumlara bir yazı göndererek ağaç kesimini durdurduğunu açıkladı.

“Ağaç Dikim Kampanyası” başlatılacağının belirtildiği açıklama ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü’ne gönderildi.

Belgede şunlar yer alıyor: “Dicle Vadisi’nde Dicle Üniversitesi ağaç kesimi yapılan alanlarda bundan sonra ağaç kesimi yapılmayacak. Belirtilen alanda Valiliğimizce, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün katılım ve koordinesinde sivil toplum örgütleri ve halkın katılımına da açık bir şekilde ağaç dikimi kampanyası yapılacaktır.”

MEGAM-DER, Dicle Üniversitesi öğrencileri ve BDP Gençlik Meclisi’nin öncülük ettiği eylem, 20’inci gününde gençler tarafından yapılan açıklama ile eylemin sonlandırıldığı belirtildi. Eylemi sonlandıran gençler çadırları toplamaya başladı.

Gençler aynı zamanda seçim sonrası eylemlerini çeşitli etkinliklerle devam ettireceklerini aktardı.