Mahkemeden Alakır’a Bahar Müjdesi

Mahkemeden-Alakira-Bahar-MujdesiKaynak: Atlas, Yusuf Yavuz, 24 Mart 2014
Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Vadisi’nde yapımı planlanan Dereköy Regülatörü ve HES Projesi için Antalya Valiliği’nce verilen ÇED Olumlu Kararı’na mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Geçtiğimiz Kasım ayında 18 yurttaşın açtığı davaya bakan Antalya İdare Mahkemesi, duruşmadan önce ara karar alarak, uygulanması durumunda telafisi olanaksız tahribatlar doğabileceği gerekçesiyle projeyle ilgili ÇED Olumlu Kararı’nın yürütmesini durdurdu.

İki ayrı HES projesinin ortasında yapılmak istenen Dereköy HES’e 2010 yılında Antalya Valiliği’nce verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına da dava açılmış, 2011 yılında kararın yürütmesi mahkemece durdurulmuştu. Dördü tamamlanmış toplam sekiz HES projesinin bulunduğu Alakır Vadisi’nde, yöre köylüleri ve yaşam savunucuları ile şirketler ve kamu kurumları arasında su için verilen hukuk mücadelesi yıllardır sürüyor. Son olarak Dereköy HES için Antalya Valiliği’nin verdiği ÇED Olumlu kararına 18 yurttaş geçtiğimiz Kasım 2013’de Antalya İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

TELAFİSİ OLANAKSIZ TAHRİBATLAR DOĞABİLİR

Mahkeme, ÇED olumlu kararıyla birlikte inşasına başlamak için önünde bir engel kalmayan Dereköy HES’in çalışmalarının başlaması durumunda telafisi olanaksız tahribatlar doğabileceği gerekçesiyle duruşma öncesinde aldığı bir ara kararla yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘SU, HAVZADA YAŞAYANLARINDIR, KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ!’

Dereköy HES Projesi’nin ‘Nihai ÇED Raporu’nu inceleyen İstanbul Üniversitesi Orman Fak. Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı, rapordaki pek çok eksiklik ve yanlışlıkların bulunduğunu belirterek, “Alakır Havzası yaptığı üretim ile insanlarının ve diğer canlılarının yaşama hakkının olduğu bir yerdir. Bu havzadaki tarımsal üretim ve doğal ekosistemlerin varlığı ‘üstün kamu yararı’ kavramının tam olarak karşılığıdır. Su, ‘üstün kamu yararının’ devamlılığı için çok önemlidir. Havza’da yaşayanlardan başka kimseye peşkeş çekilemez” görüşünü savunmuştu.

 

Mahkemeden-Alakira-Bahar-Mujdesi