Yaban hayatın ortasına HES

hatay-arsuzda-ormanlık alana HESKaynak: Gerçek Gündem, 13 Mart 2014
Hatay-Arsuz ilçesine bağlı Hüyük, Gözcüler ve Avcılar Çayı’nın birleştiği noktaya yapılmak istenen HES projesine köylüler, içme sularını yok edeceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Evrensel’den Halil İmrek ve Burak Şefkat’in haberine göre HES yapılmak istenen bölge, ormanlık alan ve av yaban hayatı geliştirme sahası. Köyde HES projesi için 2 Nisan’da 2012’de yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına köylülerin haberi olmadığı için sadece 13 kişi katılmıştı. Bunların 8’i de toplantıyı yapmak üzere görevlendirilen resmi kurum temsilcisi, 2’si de firma görevlisiydi.

TESADÜFEN ÖĞRENİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED sürecinin yayınlandığı İnternet sitesini takibi sırasında Arsuz yöresine bir HES planı yapıldığını öğrendiğini belirten İskenderun Kafdağı Doğa Topluluğu Kurucu Üyesi Ümit Kaplan, “Köyün geleceğini yakından ilgilendiren proje hakkında, köylü bile bilgi sahibi değil” dedi.

ÇED SÜRECİ DURDURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüğüne bilgi edinmek üzere başvuruda bulunan Ümit Kaplan’a Daire Başkan Vekili Erdal Şallı, HES için “ÇED gerekli” kararı olduğu ve projenin tanıtım dosyasının 30 Ocak 2012 bakanlığa sunulduğu bilgisini verdi. Verilen cevapta şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu proje için Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı 6 Nisan 2012 günü gerçekleştirilmiş ancak faaliyet alanının av yaban hayatı geliştirme sahasında kalması ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Yaban Hayatı Yönetim Planı’nın henüz tamamlanmamış olması nedeni ÇED süreci durdurulmuştur.”

SU KAYNAKLARI TARIMIN CAN DAMARI

Öte yandan, iki yıl önce köylerin sınırları içinde bulanan ve çayların içinden geçen ormanlık alanda ağaç kesilmiş ve yol yapılmış. Köy halkı yolun daha çok HES projesine dönük olduğu fikrinde. Hüyük köyünden Salih Zeki Parlar ile üç köyün birleşim noktası olan Hüyük ormanlık alanına çıktık. Burada iki yıl önce kesilen ağaçların çıplak bıraktığı dağı ve yamaçlarını gördük. Salih Zeki Parlar, “Suyumuza el koymak istiyorlar. Buralarda geçimimiz tarımla oluyor. Bu su kaynakları bizim köyümüzün, tarımımızın can damarı. kaygılıyız. Buraya HES yapılırsa hepimizin hayatı mahvolacak” diye konuştu.