Hakkari CÖDER HES’leri protesto etti

hakkaride-hes-protestosu-1Kaynak: Hakkari Haber TV, 26 Nisan 2014
Colemerik Öğrenci Derneği (CÖDER) Türkiye’nin değişik illerinde yapılan HES’leri düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti.
Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri ellerindeki değişik pankartlarla yapılan termik santraları protesto ederek “Şırnak halkı yalnız değildir, Direne direne kazanacağız, HES’lere karşı omuz omuza” şeklinde sloganlar attılar.

Burada CÖDER adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Dicle, “Gezi’den Hevsel’e, Hevsel’den Cudi’ye Doğu’nun direndiğini” belirtti. “Türkiye’nin dört bir yanında toplumu ve doğayı tehdit altında bırakan sanayi ve enerji politikaları, maalesef Şırnak’ta da yapılan termik Santraller, HES’ler ve barajlar nedeniyle kesilen yüz binlerce ağaç ve yapılan doğa katliamı ile sağlığımız, tarihi kültürel miraslarımız yok edilmekte ve doğal yaşam akışımız ve geleceğimiz tehdit edilmektedir” dedi.

Dicle,”Bu politikaların öncülüğünü yapan şirketlerden bir tanesi de Ciner Grubudur. Yıllardır Şırnak’ın insanları ve doğası savaş koşullarına maruz bırakıldı. İnsanlar yerlerinden yurtlarından edildiler, köyleri yakıldı, hayvanları telef edildi. Meraları, bahçeleri, nice verimli ormanları içindeki bütün canlılarıyla birlikte bombalandı, yakıldı; yok edildi. En verimli topraklara mayınlar döşendi.

Bu topraklar, bu toprakların insanları; tarihi, kültürel, doğal yaşam değerlerine sarıldı ve hiçbir zaman boyun eğmedi, hep direndi. Ancak biliyoruz ki; dünyayı yaşanmaz bir hale getiren, eline geçirdiği her şeyi satılığa çıkarıp piyasaya mahkum eden kapitalist sermaye güçleri, modern köleleştirme yöntemleriyle karşımızda olacaktır. Bu toprakların coğrafyanın doğasını, suyunu talan ederek insanları iş ile, aş ile, kapitalizmin konfor diyerek pompaladığı tüketim araçları ile sömürü çarklarına esir etmeye çalışacaktır”

BİZE TERMİK SANTRALLAR DAYATILMIŞTIR

Dicle, “Enerji üretimi için güneşimiz, rüzgarımız bize yeterken enerji politikaları adına bize dayatılan termik santraller, HES’ler, barajlar bu köleleştirme araçlarının başında gelmektedir. Ve çok açık bir şekilde biliyoruz ki bu girişimler Şırnak’ı ve bölgeyi insansızlaştırma politikasından başka bir şey değildir. Savaşla yapamadığını bu tür politikalarla yapmaya çalışan bir güçle karşı karşıyayız.

Ciner Grubu, Global, Galata ve onların alt taşeronları çok iyi bilmelisiniz ki Şırnak Halkının, istemediği bir projeyi onlara rağmen yapma teşebbüsünüz sizi, yıllardır halkı teslim almaya çalışan zihniyetin sonundan farksız kılmayacaktır. Biz Hakkari üniversitesi öğrencileri olarak, projeyi geleceğimizi, sağlığımızı, ormanlarımızı yok etmesinden duyduğumuz kaygıyla yaptırmamak için mücadelemizi her yerde, Gezi ve Hevsel ruhu ile sonuna kadar sürdüreceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. İnsanoğlunun kendisi, yaşamı ve insanın saygıda kusur etmemesi gereken doğa ekolojisi için gereken yapılmalıdır. Yapılmıyorsa, bu değerlere sahip çıkanlar buna izin vermeyecektir” şeklinde konuştu.

Hakkari’ye gelen 4 kişilik Japon Turist grubu ise, öğrencilere destek vererek, açılan pankartların önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Basın açıklaması sonrasında öğrenciler sessiz bir şekilde dağıldı. Haber: Feyzullah Taş (İHA)

hakkaride-hes-protestosu-3

hakkaride-hes-protestosu-2

hakkaride-hes-protestosu-1