İzmir’de suya yüzde 10 zam

Izmir de suya yuzde 10 zamKaynak: Yeniasır, 13 Mayıs 2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, içme suyuna yüzde 10 zam yapmak için harekete geçti. Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının gündemine gelen ve komisyona sevkedilen önergenin önümüzdeki meclis toplantılarında kabul edilmesi ile zam Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi, seçim öncesi vatandaşlardan tepki gelir diye ertelediği “ilçe belediyeler tarım ve hayvancılık su tarifesi”yle ilgili değişiklik için de çalışma başlattı. Bu tarifedeki kademesiz ucuz bedelli su kullanımı imkanı, özellikle yazlıkçılar tarafından istismar edildiği, havuz doldurmak için bile kullanıldığı gerekçesiyle kaldırılacak.

7 bin kişi abone oldu
İZSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce Tarifeler Yönetmeliği’nde yapılan ilçelerde uygulanan tarım ve hayvancılık abone tipi tarifesini genişleterek konutların bahçelerinin bu tarifeden sulanabilmesine imkan sağladı. Bu değişiklikle birlikte iki yıl önce yazlık sitelerdeki evler ve müstakil konutlar konut tarifesinden çıkarak bu abone tipine geçmeye başladı. Abone sayısı 4 binden 1 yıl içinde 11 bin’e yükseldi.

Aboneler mağdur olacak
Tarifeyle ilgili değişiklik seçim öncesi gündeme geldi. Ancak bu önerge vatandaştan tepki gelir diye CHP grubunda alınan kararla geri çekildi. Seçim öncesi geri çekilen bu tarifedeki değişiklikle ilgili önerge önceki akşam yapılan meclis toplantısında gündeme alınarak komisyona sevk edildi. Kabul edilirse, ilçe belediyeleri tarım ve hayvan aboneliği kademesiz ve metreküp 0,79 TL’den çıkacak, konut ve 3,12 TL’ye yükselecek. Tarife istismarı yapanlar nedeniyle yeni 7 bin abone mağdur olacak. Bu tarifeden yararlanmak isteyen vatandaşlar tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarına ilişkin ilçe tarım müdürlüklerinden ve ziraat odalarından belge getirmek zorunda kalacak. Aksi takdirde bu tarifeden yararlanmaları mümkün olmayacak.

Kocaoğlu “Uyanıklar” demişti
İZSU yetkilileri yaz ayları boyunca özellikle Seferihisar-Özdere arası başta olmak üzere sahillerde su kullanımının geçen senelere göre yüzde 30-40 oranında arttığını tespit etti. Ucuz su tarifesinden yararlanmaya başlayan bazı yazlıkçıların daha hesaplı olduğu için havuzlarını doldurdukları ve büyük çim alanları suladıkları belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da seçim öncesi yazlıkçıların bu tarifeden yararlanmalarıyla ilgili “Uyanık yazlıkçılar” yakıştırmasında bulunmuştu. Kocaoğlu, “Kırsal da Büyükşehir’e bağlanınca biz ilçe, belde ve köyler için su tarifesi hazırladık. Tarla sulama suyu için de ucuz tarife belirledik. Ancak bizim ‘uyanık millet’, hemen yazlıklarına sulama suyu bağlattı ve bahçelerini 24 saat sulamaya başladı” açıklamasını yapmıştı.