Posof’ta HES kanalı patladı

Posof ta HES kanallari patladiKaynak: Sanlıurfa, 07 Mayıs 2014

Ardahan’ın Posof İlçesine bağlı Yurtbekler Köyündeki Hidroelektrik Santraline ( HES ) su taşıyan kapalı kanal patladı. Posof Çayından aldığı suyu Yurtbekler Köyü yakınlarındaki hidroelektrik santraline taşıyan kapalı su kanalının gece patlaması sonucu bölgede bulunan bir göl tamamen toprakla ve sürüklediği taşla doldu. Suyun aktığı alanda yarıklar oluştu. Suyun taşıdığı toprakla dolan göldeki balıklar çevreye saçıldı. Köylüler onlarca balıkların ölümüne ise isyan etti.

Posof’ta yapımı bir yıl önce tamamlanan Emsat Merekler Hidroelektrik Santraline ait kapalı su kanalının dün su kaçırdığını ve yetkililere haber verdiklerini anlatan Yurtbekler Köyünden Temcit Kaya şunları söyledi:

“Yetkililer bizi dün dikkate alsaydı bu zayiat olmayacaktı. Hayvanlarımızın otladığı alan kullanılamaz hale geldi. Toprakta kocaman heyelan ve yarık oluştu. Kanalın alt kısmında kalan ve içerisinde çeşitli balık türlerinin yaşadığı göl taş ve toprak yığını ile dolunca birçok balık telef oldu. Tek tesellimiz olayın gece olması ve arazide kimsenin ve hayvan sürülerinin bulunmaması. Gündüz saatlerinde olsaydı çok sayıda kişi ölür ve onlarca hayvan da telef olurdu. Kanalı boyunca su kaçıran birçok yer var. Ümit ediyoruz ki bu olaylar tekrarlamasın.”