Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Ankara suyunda “koku ve renk sorunu” olduğunu kabul etti

saglik-bakani-muezzinogluSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’da şebeke suyuna atık suların karıştığı iddialarıyla ilgili özel bir televizyon kanalına açıklamalarda bulundu. “Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var.” diyen Müezzinoğlu ambalajlı su reklamı yapmaktan da geri durmadı: “Ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum.”

Müezzinoğlu, Ankara’da yaklaşık 500 numune suyun incelendiğini ifade ederek, kokan ve sarı renkte olan suların sağlık sorunu yaratmadığını iddia etti. Bakan, “Ankara’da yaklaşık 500 numune incelendi. Şu anda Ankara’nın kullanım ve içme suyunda vatandaşımızın sağlığı ile ilgili en ufak sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Suyun rengi ve kokusu konusunda büyük oranda Kızılırmak’tan daha önce Ankara’nın kullandığı su miktarı arttı. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var. Ama sağlık açısından Ankaralı vatandaşlarımız rahat olsunlar. Sağlık açısından herhangi bir sorun söz konusu değil” diye konuştu.

“Ben çeşme suyu değil damacana suyu tüketiyorum”

Müezzinoğlu, “Odalara gelince, odalarımız çok daha bilimsel reel ve kamuoyunu yanlış kasıtlı bilgilerle, ideolojik duruşlarla yanlış yönlendirmeye hakları yok. 2 gün sonra yine mahcup olacak onlardır. Kolera salgını gibi cümleler kullanılıyor. Bu anlamda en ufak bir ön uyarı bile söz konusu değil” dedi.

“İzmir’deki bağırsak enfeksiyonları Ankara’ya göre yüksek”

İzmir’deki bağırsak enfeksiyonları vakalarının Ankara’ya göre son 15 günde daha yüksek olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, “İzmir’deki bağırsak enfeksiyonları Ankara’ya göre son 15 günde daha yüksek. Mevsim değişikliğine bağlı olarak son 15 gündür üst solunum enfeksiyonlarında olağan bir artış var. Bağırsak enfeksiyonlarında Türkiye genelinde çok hafif bir artış var” ifadelerine yer verdi.

“Kokusu rengi dışında ankara suyunda sorun yok”

Ankara’nın suyunda koku ve renk dışında herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Müezzinoğlu, “İçme suyunu genelde daha önce de Gökçek ‘suyu içebilirsiniz’ diyordu. Ama bu sürede kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ne yazık ki ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum” dedi.

Melih Gökçek ise yaptığı basın toplantısında, Ankara suyunda herhangi bir sorun olmadığını belirtmiş ve sarı rengin “paslı ev tesisatlarından” kaynaklandığını iddia etmişti. İncelenen 500 numune arasında renk ve koku sorunu bulunan su örneklerinin olup olmadığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: Cnn Türk, 11 Eylül 2014