Suriyelilere pahalı su

suriyelilere_pahali_su_1411540232_4469Kaynak: Haber 7

Kobani bölgesinden kaçan mültecilerin ilk durağı olan Suruç’taki esnaf son 3 günde ürünlerin, özellikle de suların zamlanmasından dert yandı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan göç dalgasıyla nüfus iki katını aştı, 55 bin nüfuslu ilçede esnaf hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşamaya başladı. Milliyet gazetesinden Burcu Ünal’ın haberine göre, “25 senedir bu işi yapıyorum, böyle bir iş görmedim” diyen dönerci Abdullah Öger, birçok meslektaşı gibi, “Keşke yine iş olmasa da huzur olsa” diye de ekliyor. Esnafın yaşanan hareketliliğe dair tek şikâyeti gelen mültecilerin yaşadıkları zorluklar ve ilçede yaşanan gerilim değil. Toptancıların Suruçlu esnafa malı zamlı satmaya başladığından dert yanan esnaf, “Halk da zannediyor ki biz zam yaptık. Bize kızıyor. Fakat ürünler bize zamlı gelmeye başladı” diyor.

Suruç merkezde bir marketi bulunan Rıdvan Ateş, en fazla talep olan suya en fazla zammın geldiğini söylüyor. “Yarım litrelik 27 suyun bulunduğu bir koliyi önceden 3.5 liraya alırdık, şimdi 4 liraya alıyoruz. Böyle olunca biz de 5 liraya satıyoruz“ diyen Aktaş şöyle devam ediyor: “Halk bize kızıyor ama bizim bir suçumuz yok. Toptancılar böyle satmaya başladı, biz de mecburen zam yaptık, kârımız da zaten sadece 1 lira.” Aktaş aynı zamanda ilçenin girişinde alınan sıkı güvenlik önlemleri, zaman zaman kapanan yollar nedeniyle ürünlerin kendine ulaşımında da sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor.