Yalova’da su bitti dereyi baraja bağladılar

yalova-barajYalova’da günlerdir yaşanan su sıkıntısına çözüm arayışları sürüyor. Kentin tek içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajı, Kurtköy Deresi’ne bağlandı.

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, Kurtköy Deresi’nin barajla bağlantısını inceledi.

Kurtköy Deresi ile Gökçe Barajı arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattı tamamlandı ve çarşamba gecesi derenin suyu baraja akmaya başladı. Gökçe Barajı’nı yöneten Yeşil Körfez Su Birliği’nin başkanı Ömer Nergiz, Kurtköy Deresi’yle bağlantının baraja saniyede yaklaşık 100-150 litre su getireceğini söyledi.

Yalova’da su kesintilerinin tedbir ve tasarruf amaçlı sürdüğünü belirten Nergiz, “Afetlik bir durum yok. Cumartesi günü de kuyularla beraber 250 litre/saniyeye tekabül eden bir su alacağız” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi de Yalova’ya ölü hacimden su çekim pompası gönderdi. Nergiz, susuzluğun ne kadar devam edeceği sorusuna “Şu kadar sürede biter diye bir şey söyleyemeyiz, çünkü bölgesel olarak bir kuraklık var. Tabii ki şimdi kasım ve aralık yağışları var. Bunları bekliyoruz” cevabını verdi.

Kaynak: Ülke Haber