Ankara’da Çubuk2 Baraj Gölü kurudu

Cubuk2-baraji-kuruduKaynak: HaberAnkara, 10 Ekim 2014

Çubuk Platformu Başkanı Şuayip Yaman, Çubuk2 Baraj Gölü’nün kuruduğunu belirterek, “Barajı besleyen damarlar yok olursa dolayısı ile barajda da su kalmaz” dedi.

Yaman, yaptığı açıklamada, baraj havzasında yakın bir zamana kadar balık tutulabilen alanlarda geniş düzlükler meydana geldiğini, baraj çevresinde yaşayan köylülerin ise araziye kabak, kavun ve karpuz ektiğini savundu.
Yıllardır gezip dolaştıkları ve balık avladıkları barajın şimdi kuruduğunu görmenin çok üzücü olduğunu anlatan Yaman “Ben bu yaşıma geldim, barajı bu şekilde hiç görmemiştim. Barajın ilk defa bu şekilde kuruduğunu gördüm” dedi.
ASKİ’den sevindirici bir haber aldıklarını kaydeden Yaman, Kavşakkaya Barajı’ndan Çubuk2 Barajı’na borularla su getirmek için çalışmaların başladığını öğrendiklerini ifade ederek, “Kavşakkaya Barajı’ndan suyun getirilmesi sevindirici bir haber. Ancak bundan sonra Çubuk2 Barajı’ndan Pursaklar’a su verilmemeli. Çünkü Çubuk2 Barajı’nın suyu ilçemize ancak yetmektedir” dedi.
Barajda 5 metreye yakın ancak suyun kaldığını aktaran Yaman, şunları söyledi:

“Barajı besleyen damarlar yok olursa dolayısı ile barajda da su kalmaz. Daha önceden bu bölgede kar yağdığında dağdan akan sular yol bulup bu alanı dolduruyordu. Ama görüldüğü gibi geçtiğimiz yıllarda kar yağmaması dolayısı ile barajı besleyen damarların kurumasına neden oldu. Barajın kurumasıyla da bu arazi ortaya çıkmış. Vatandaşlar da bir zamanlar balık avlanılan bu bölgede kabak yetiştiriyor. Baraj yatağının kenarlarında balıkçıların kopmuş misina iplerini, tuttukları balıkları pişirmek için yaktıkları ateş küllerini, ASKİ’nin uyarı levhalarını, otomobil lastiklerini, kurumuş ve derin çatlaklar oluşturmuş toprakları da görmeniz mümkün.”