İzmit Körfezi’nde balık ölümleri

izmit-korfezinde-yunus-olumleriKaynak: Internetajans, 02 Mayıs 2015

İzmit Körfezindeki kahverengi yağlı tabaka insanları korkutuyor. Dün Tavşancıl sahilinde yavru yunus ölüsü görüldü. Ölü balıklardan birini kenarı çeken vatandaşlar açıkta can çekişen yunuslar olduğunu ifade etti. Bu kirliliğin nedeni ‘ ALG’ olarak nitelendirilen tek hücreli canlıların iklim değişikliği nedeniyle toplu ölümlerin kaynaklandığını belirtti.

Son yıllarda atık boşaltılması havadan ve denizden yapılan kontroller sayesinde önlendiği, ancak son bir ayda deniz üzerinde yağlı bir katmanın oluştuğu gözlendi. Uzmanlar ise alg patlamasının kirlilikten kaynaklandığını belirtirken, dün de bu tabaka İzmit Körfezi’nin birçok bölgesinde görüldü. Vatandaşlar tarafından Tavşancıl sahilinde açıkta can çekişen yunuslar olduğunu ifade etti. Bu kirliliğin nedeni ‘ ALG’ olarak nitelendirilen tek hücreli canlıların iklim değişikliği nedeniyle toplu ölümlerin kaynaklandığını belirtti.

Son yıllarda havadan ve denizden yapılan kontrollerle atık boşaltılması önlenen İzmit Körfezi’nde, özellikle son bir aydır deniz yüzeyi kahverengi yağlı bir tabaka ile kaplandı. Vatandaşlar bunun kirlilikten kaynaklandığını söylerken, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bunun, ‘alg’ olarak adlandırılan tek hücreli canlıların iklim değişikliği nedeniyle toplu ölümlerinden kaynaklandığını, ‘alg patlaması’ denilen bu durumun bahar mevsiminde sık sık yaşandığını ileri sürdü.

Dilovası’nın Tavşancıl sahili açıklarında ise vatandaşlar birçok yunus ölüsü gördü. Bunlardan bir tanesini kenara çeken vatandaşlar, açıkta can çekişen yunuslar olduğunu söyledi. İzmit Körfezi’ne kirlilik nedeniyle girmediği belirtilen yunusların, bazen istavrit veya diğer küçük balık sürülerinin peşine takılarak girdiği kaydedildi.