Ana Sayfa Etiketler Iklim değişikliği

Etiket: iklim değişikliği

Kuzey Kutbu buzulları eriyor

Yakın zamanda BBC’de ” Kuzey Kutbu’nun en güçlü buz kütleleri kayıtlı tarihte ilk kez parçalandı” haberi verildi. Gezegen için soğutucu işlevi gören buzulların erimesi, yok olması; kutup ayılarının yaşam alanlarının yok olması, deniz seviyelerinin yükselmesi, sıcaklığın daha artması, aşırı hava olaylarının şiddetlenmesi gibi bir dizi sonuçlar doğuracak.  Bu sonuçların her biri gezegendeki her bir canlı için ölüm kalım meselesi. Hal böyleyken bile buzullarının erimesini fırsat diye değerlendirenler var.

AKP’nin iklim değişikliği politikası

100 günlük icraat planında açıklanan hükümetin iklim değişikliği politikası yangına körükle gider gibi… Daha fazla fosil yakıt kullanımını sağlayacak her türlü yatırımın önünü açmak ve kamu kaynaklarıyla bunları teşvik etmek üzerine kurulu bir planlama var. Bu yaklaşım iklim değişikliğinin sonuçları karşısında hiçbir tedbir almamaya dayanıyor. Örneğin şehirlerdeki kanalizasyon altyapısı günümüzdeki aşırı yağışları kaldıracak nitelikte değil.  Bir şehri sel ya da buna benzer bir afet vurma olasılığı her geçen gün artarken, hükümetin bu afetleri gözeterek altyapıların yenilenmesine ilişkin tek bir icraatı ve hedefi yok.

Türkiye’de uç iklim olayları

2018 Haziran ayı içinde yaşanan sel felaketlerinde 8, yıldırım düşmesi sonucu ise 11 kişi yaşamını yitirdi.

TMMOB Çevre Günü Türkiye Raporu’nu yayınladı

Türkiye’de geçtiğimiz ay önemli bir rapor yayınlandı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında hazırlanan bu raporun ismi “Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu, Haziran 2018”.

Rapor: ABD’de küresel ısınmanın etkileri

Dünyanın en zengin ülkesi olan ABD’de küresel ısınmanın etkilerine odaklanan bir rapor yayınlandı. Rapor, kıyı kentlerinde (Florida, New Jersey, New York vb.) iklim değişikliği nedeniyle çok sayıda evin risk altında olduğunu ortaya koyuyor.

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığı artıyor

Küresel iklim değişikliğinin Türkiye’deki göllere ve denizlere olan etkisi artarak sürüyor. Son olarak Karadeniz Bölgesi’nde yağışların az olması ve kışın mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle deniz suyu sıcaklığı da normal seviyenin üzerinde olduğu basında gündemine geldi. Kışın 7-8 derece olması gereken deniz suyu sıcaklığı Samsun’da 11 derecelere kadar çıktı.

‘Denizler zorlu bir sınavla karşı karşıya’

TÜDAV 20. yıl raporu:'Türkiye denizleri de bütün dünya deniz ve okyanusları gibi kirlenme, iklim değişikliği, yabancı türler, aşırı ve yasa dışı balıkçılık konularında zorlu bir sınavla karşı karşıya' - 'Aşırı ve bilinçsiz avcılığın yanı sıra çevresel felaketler nedeniyle balık stokları devamlı azalmaktadır. Hatta birçok tür yok olma tehlikesi altında.'

“En tehlikelisi kış kuraklığı”

İklim değişikliği ve meteorolojik olaylar konusunda ülkemizin en yetkin isimlerinden İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin (ECMWF) Türkiye için Ocak 2018 mevsimsel yağış takvimi haritasını paylaştı, kış kuraklığı yaşandığı uyarısında bulundu.

Çin’in Anhui eyaletinde 2,5 milyon kişi afetzede

Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde yıl başından bu yana meydana gelen doğal afetlerden yaklaşık 2,5 milyon kişinin etkilendiği bildirildi.

İklim değişikliği suyun kalitesini de etkiliyor

Denizlerde artan azot miktarı alglerin artışına ve oksijenin azalmasına yol açıyor.