MESKİ’den güneş enerjisi ile otomatik klorlama işlemi

MESKİ-gunes-panelleriKaynak:Milliyet, 5 Haziran 2015

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, mahallelerdeki su depolarına “Güneş Enerjili Otomatik Klorlama Sistemi” kurmaya başladı. Bu sistemle klorlama ve enerji maliyetlerinin büyük oranda düştüğü bildirildi.
MESKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, MESKİ yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli bir adım atarak 6360 sayılı kanun ile hizmet sınırlarına dahil olan mahallelerdeki su depolarına “Güneş Enerjili Otomatik Klorlama Sistemi” kurmaya başlayarak, klorlama ve enerji maliyetlerini de büyük oranda düşürdü. Daha önce köylerde görevlendirilen personel tarafından klorlama işlemi yapılarak köylere su temin edilirken, güneş enerjili otomatik klorlama sistemi sayesinde artık bu işlem MESKİ ile birlikte tam otomatik klorlama sistemiyle yapılmaya başlandı.

Güneş enerjisi ile otomatik klorlama işlemi yapacak sistemleri elektrik hatlarının olmadığı içme suyu depolarına kurmaya başladıkları bilgisini veren MESKİ yetkilileri, “Birçok köyde içme suyu depolarına elektrik hatlarının çekilmesi ve aboneliklerinin yapılması büyük maliyetler getirmektedir. Yapılan bu çalışma ile içme suyu depoları içerisinde aydınlatma sistemleri de güneş paneli devresinden sağlanmakta olup, yenilenebilir enerji ile de su depolarının aydınlatılması sağlanmaktadır. 6360 sayılı kanun ile mahalle olan köylerden Mezitli ilçesi Demirışık, Kuzucu, Tol, Zeybekler ve Kocayer Mahalleleri ile Toroslar ilçesi Atlılar, Yavca, Karaçoban ve Yüksekoluk Mahalleleri, Erdemli ilçesi Tırtar ve Karakeşli Mahalleleri, Çamlıyayla ilçesi Ardıç Yurdu Mahallesi’nde güneş enerjisi ile çalışan Klor Dozaj Pompa Sistemleri faaliyete geçirilmiştir. İlerleyen zamanlarda, Mersin Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırına dahil olan tüm mahallerde bu sistemi daha yaygın hale getirerek enerji maliyetlerinden tasarruf sağlayacağız” ifadelerini kullandılar.