Aşırı yağışlı bir kış yaşayacağız

Kaynak: ahaber, 25 Ekim 2015

elninoTürkiye’de yılbaşına kadar aşırı yağmur, sel ve taşkın risklerinin yaşanacağına dikkat çeken uzmanlar, El Nino’nun Kuzey Avrupa’da da şiddetli kar yağışına yol açabileceğini belirtiyor.

Pasifik Okyanusu’nda deniz suyu sıcaklığındaki artışa bağlı olarak ılık hava salınımlarına yol açan El Nino, beraberinde aşırı yağışların oluşmasına neden oluyor. Hava tahmin uzmanları ise El Nino’nun Kuzey Avrupa ülkelerinde şiddetli kar yağışlarının oluşmasına yol açacağını vurgularken, Türkiye’de ise yılbaşına kadar olan dönemde zaman zaman aşırı yağış, sel ve taşkın risklerinin yaşanacağını söylüyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, “Yılbaşına kadar olan sürede Türkiye genelinde aşırı yağış ve fırtınalar görülecek. Ülkenin 7 bölgesinde de yağışlara bağlı sel, heyelan veya taşkın riskleri bulunuyor” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, mart ayında başlayan küresel atmosfer ve doğa olayı “El Nino”nun yılbaşına kadar olan sürede aşırı yağış, zaman zaman fırtınalara yol açabileceğini dile getirdi.

‘2016’DA ZAYIFLAYACAK’
El Nino etkisinin devam ettiğini dile getiren Prof. Şen, Kuzey Avrupa ülkeleri ile Rusya’da yoğun kar yağışlarının yaşanabileceğini belirtti. Türkiye’deki tahminlerini sıralayan Şen, şunları söyledi:

“El Nino’nun 2016 yılında zayıflayacağını, sıcaklıkların normal seviyelere ineceğini tahmin ediyoruz. Ancak yılbaşına kadar olan sürede Türkiye genelinde zaman zaman aşırı yağışlı ve fırtınalı havalar göreceğiz. Türkiye’nin 7 bölgesinde de yağışlara bağlı sel, heyelan veya taşkınların yoğun şekilde yaşanacağına şahit olabiliriz. Sonbahar ile Aralık ayının sonuna kadar olan dönemde ülke genelinde yağmur, sel ve fırtınalarda artış olacak. Orta ve Doğu Pasifik’ten gelen El Nino sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu yaz sıcaklığın fazla olmasının bir nedeni de ‘El Nino’dan kaynaklanıyor. Isınan havayla birlikte artan yağışlar meydana gelecek.”

Prof. Şen, “El Nino etkisiyle Avrupa ve Rusya’nın kuzey bölgelerinde soğuk havada bir miktar ısınma ve buna bağlı da yoğun kar yağışları bekleniyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE ETKİSİ

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ise El Nino’nun Türkiye’ye etkisi hakkında şu açıklamada bulundular: “Yüzey suyu sıcaklıklarındaki değişimin normaline göre pozitif olduğu yani nispeten daha sıcak olduğu dönemler El Nino yıllarıdır. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamaya göre; 2015 yılı Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsayan Sonbahar mevsiminin Güney Yarıküre’de yaşanan El-Nino olayının şimdiye kadar gerçekleşenler arasında en şiddetlisi olabileceği öngörülmektedir. El Nino’nun Ekim 2015 ile Ocak 2016 arasında gücünün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde fırtına, hortum ve sel gibi ekstrem olaylarla birlikte ‘ılık’ bir kış mevsiminin yaşanacağı tahmin ediliyor.”