Ana Sayfa Etiketler Seller

Etiket: seller

Su Hakkı’nda Artvin’deki sel felaketlerini konuştuk

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda konuk olan İstanbul Üniversitesi Sinema Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. İlkay Nişancı Artvin'de son bir sene içinde yaşana sel felaketlerini ve nedenlerini anlattı.

Aşırı yağışlı bir kış yaşayacağız

Türkiye’de yılbaşına kadar aşırı yağmur, sel ve taşkın risklerinin yaşanacağına dikkat çeken uzmanlar, El Nino’nun Kuzey Avrupa’da da şiddetli kar yağışına yol açabileceğini belirtiyor.

Yükselen deniz seviyesi ve Bangladeş’in en uca itilmiş hayatları

Bangladeş’teki çevresel kirliliği ve verem hastalığının sonuçlarını belgelemeye çalışan Bangladeşli fotoğrafçı Probal Rahsid, objektifini şehrin en marjinalize edilmiş topluluğu üzerinde küresel ısınmanın etkilerini, hâlâ devam etmekte olan "Bangladeş'te İklim Krizi" adlı çalışmasında ortaya koyuyor.

Nijer’de sel felaketi

Nijer’in güneyinde dün etkili olan yağışların sebep olduğu sel felaketinde en az 4 kişi öldü. Afet, 20 binden fazla insanı da olumsuz etkiledi.

Şehir selleri ekonomiye zarar veriyor

Kaynak: Diyadinnet, 23 Haziran 2015 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, son zamanlarda Türkiye'yi etkisi altına alan yağışlarla...

İstanbul’u botlarla mı taşıyacaksınız?

Bütün bilimsel veriler ve yaşadıklarımız iklim değişikliğinin sellerin sayısını ve şiddetini arttıracağını söylerken, Türkiye’nin sele dair hiç bir önlem almadığı ortada. Gece yarısı şiddetli yağışla birlikte sel tehlikesi ortaya çıktı diyelim. İnsanlar nasıl uyarılacak? Binlerce, on binlerce insanın yaşamı tehlikedeyken onları uyarabilecek bir sistem bile yok.

Dün İstanbul’dan iklim değişikliği geçti

İklim değişikliğini ciddiye almaz ve gerekli adımları atmazsanız sadece İstanbul'u, değil pek çok kıyı şehrini 15 dakikalık bir yağmurda bile seller götürecek. Ya da iklim değişikliğinin fıtratında olan “sel, kuraklık, hortum, kasırga, deniz seviyelerinin yükselmesi, orman yangınları, salgın hastalıklar”dan biri yaşanıyor olacak. Ve bütün bunlar tamamen sizin eseriniz.