Ereğli’de içme suyunda arıtma sorunu

Karadeniz Ereğli’de içme suyu bir süredir çamur renginde akıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ilçenin Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “mangan miktarında son 1 haftadır artış gözlemlenmiştir” dedi.

Uysal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bölgedeki Manganez ocaklarının etkisiyle mangan miktarında artış gözlemlendiğini belirtti. İlçe halkının şikâyetlerine neden olan sorunun giderilmesi için çalışma yürüttüklerini ifade eden Uysal, şunları kaydetti:

“Güzel şehrimin güzel insanları. İlçemiz Kızılcapınar barajı bağlantılı, Süleymanbeyler mevkisinde bulunan İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisinden su almaktadır. Yaz ayı yağış miktarının az olması nedeniyle barajdaki su seviyesi azalmış ve ham su karakteri de değişmiştir.  Hamsu da, özellikle bölgede bulunan (Ramazanlı Köyü civarı) Manganez ocaklarının da etkisiyle Mangan miktarında son 1 haftadır artış gözlemlenmiştir. Ekiplerimiz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda sudaki manganın değeri belli seviyelere indirilmiştir. Fakat Su ilerim hatları ve depolama alanlarındaki birikimlerden dolayı, suyun arıtma tesisinden çıkıp depo ve şebekeye ulaşması esnasında havanın sıcak olmasından da dolayı tepkime oluşmakta ve suyu rengi zaman zaman açık sarımsı bir renge dönüşmektedir. Bu sorunun giderilmesi ile ilgili, gerek DSİ yetkilileri, gerekse ilgili birimlerimizce sorunun giderilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Belirli bölgelerden tahliyeler de yapılarak birikimin hatlardan uzaklaştırılması da sağlanmaktadır. Saat 17.00 itibari ile Arıtma Tesisinde ki su örneği ekte ki resim de görülmektedir. Söz konusu mangan değeri hiç bir zaman WHO ( Dünya Sağlık Örgütü’nün) sınırlarını aşmamıştır.”