HES inşaatının hafriyatı dere yatağına dolduruldu

Ordu’da doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Çiseli Şelalesi’nin üst kesiminde inşaatı devam eden Selimiye HES’in dere yatağına verdiği zarar nedeniyle bölgedeki şelaleler yok olma tehlikesi altında. Ordu Çevre Derneği, Çiseli Şelalesi’nin üst kesimindeki HES inşaatı nedeniyle dere yatağına zarar verildiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Çiseli Şelalesi’nin üst kesiminde inşaatı devam eden Selimiye Hidroelektrik Santrali (HES) nedeniyle dere yatağına zarar verildiğini belirten Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Gül Ersan, yaptığı açıklamada “HES, derelerin yok edilmesi demek” dedi.

Ersan, Altınordu’da yapımı devam eden Selimiye HES inşaatının Çiseli ve Kurşunçal Şelaleleriyle Kabaçağlayan’ı olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirterek “Daha önce yöre insanlarıyla çeşitli sivil toplum örgütleri bu inşaatın bölgeyi tahrip edeceği uyarılarında bulunmuştu. Dernek üyelerimiz de ilgili kurumlara bölgenin koruma altına alınması için dilekçeler vermişti. Ayrıca bu bölge turizm alanı olarak Ordu’nun önemli noktalarından biriydi” diye konuştu.

HES şirketlerinin projelerine bile uymadıklarını ifade eden Ersan, “Geçtiğimiz günlerde yöre halkı, Çiseli ile Kurşunçal Şelalelerinin arasında yer alan Kabaçağlayan’ın döküldüğü yere HES şirketinin hafriyat boşalttığını gördüler. Şirketin proje tanıtım dosyasında hafriyat depolama alanları belirtilmiş ancak şirket bu alanların yerine dere yatağını kullanıyor. Daha önce dernek olarak biz de, yine aynı nedenle şirket hakkında şikayette bulunmuştuk ancak HES şirketine bir ceza verildiğini duymadık.”

Şirketlerin verdikleri taahhütlere uymadıklarını anlatan Ersan “Şikayetler kurumlar tarafından göz ardı ediliyor, doğanın talanı hız kesmeden devam ediyor” dedi.