Turnasuyu HES nedeniyle kuruyor

Ordu’da yer alan Turnasuyu Irmağı, suyun bir miktarının Hidroelektrik Santral (HES) projesi kapsamında tünellerle başka bir vadideki Melet Irmağı’na aktarılması sonucu kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.  Vadide yapımı planlanan üç HES için aynı projenin uygulanacak olması derenin tamamına yakını için kuruma endişesi yarattı. Hukuk mücadelesi yürüten çevreciler, projelerin iptal edilmesini istiyor.

Olay gazetesine konuşan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, yerel mahkemenin verdiği kararı Yargıtay’ın onadığını, imar değişikliği yapılması halinde şirketin tekrar farklı bir projeyle yine HES yapımı için girişimde bulunabileceğini hatırlattı. Gönül, ırmaktaki suyun gözle görünür bir şekilde azaldığını belirtti ve şunları ekledi: “Turnasuyu doğal güzelliği, tatlı su kefali ve kırmızı benekli alabalıklarıyla biliniyor. Turnasuyu’na şu anda akan suyun bir kısmı Giresun yaylalarından ve derelerinden geliyor. Irmağın yüksek rakımlı bölgesinde derelerden gelen suyun toplanmasıyla gölet yapıldı. Gölette biriken su Melet Irmağı üzerindeki HES’e aktarılıyor. Turnasuyu Irmağı’nda su debisinin çok düştüğünü gördük. Aynı şekilde benzer projelerin de alt bölgelere yapılması için çalışma var. Darıca 2’deki barajdan dolayı su birikimi yapıldığından başka bir tehlike daha var. Suyun çok azalmasından dolayı canlılar da etkilendi. Seviyenin 40 santimin altına düşmesiyle su ısınıyor ve doğal alabalık yaşayamıyor. Ayrıca buradan içme suyu da temin ediliyor. Gelecek yıllarda ırmakta su hiç olmayabilir.”

Turnasuyu Irmağı’nda mevcut akan su debisinin yaz mevsiminde daha az olmasını beklediklerini, yine borularla taşınmasıyla ırmağı besleyen küçük çaplı derelerin de yok olacağı uyarısında bulunan Gönül, “Karadeniz artık ılıman küresel ısınma etkisiyle daha ılıman bir hal alıyor. Burası Akdeniz iklimine doğru gidiyor, bu sulara daha fazla ihtiyacımız olacak. Küresel iklimin ve barajların yapılmaya başlamasının etkisi yavaş yavaş görülmeye başladı bile. Dere ve ırmaklarda su debisi yazları azalıyor. Irmak üzerindeki projeler hayata geçerse kuruma tehdidi olur” şeklinde konuştu.