Ana Sayfa Etiketler Su Savaşları

Etiket: Su Savaşları

Işid’in Irak’taki Alternatif Silahı: Su

on dönemde özellikle Irak ve Suriye’de ortaya çıkan ve mevcut yapıyı derinden sarsmayı amaçlayan, birtakım başarılar elde ettiği görülen Irak Şam İslam Devleti(IŞİD), suya olan talep ve mevcut kaynakların yetersizliği tespitinden yola çıkarak, operasyon hedeflerine, çatışma halinde olduğu bölgelerdeki barajları da dahil etmiştir.

İslam Devletinin peçesi altında su savaşları saklı

Suriye’deki savaş hakkında çok az bilinen bir gerçek bu savaşın bir milyondan fazla çiftçinin şehirlere göç etmesine neden olan, Suriye tarihi boyunca gerçekleşen en kurak dönemin sonunda başlamış olması.

Olası su savaşları senaryoları

Küresel ısınmasının artması ve kullanılabilir suların hızla tüketilmesi gelecekte su nedeniyle savaşlar çıkacağına işaret ediyor.

Uzmanlar uyarıyor: Irak-Suriye krizinde kilit mesele ‘su’

Londra ve Bağdat’taki uzmanlar, Irak-Suriye çatışmasında sonucun, bölgenin su kaynaklarını kimin kontol edeceğine bağlı olabileceğini düşünüyor. Nehirler, kanallar, barajlar, kanalizasyon ve tuz arıtma tesisleri, sürekli aşırı su kıtlığı çeken yarı kurak bölgede artık askeri hedefler haline gelmiş durumda.

Çölleşme yeni savaşlara yol açabilir

Artan tatlı su kıtlığı ve kuraklık, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, gıda güvenliği, enerji durumu, siyasi istikrar ve barış süreçlerine tehdit oluşturuyor. Önlem alınmazsa suyun petrolden daha değerli bir hale geleceği yakın yakın gelecekte su savaşları bile yaşanabilir.

Su adaleti olmadan asla!

İstanbul, 2 Kasım 2013'te su adaleti hareketinin önemli bir kadın aktivistini misafir etti. Su Hakkı Kampanyası'nın "Su adaleti olmadan demokrasi olmaz! Ortak varlıklarımızı ve su...