Ana Sayfa Etiketler ücretsiz su

Etiket: ücretsiz su

Dünya Su Günü haftasında Afrika’dan manzaralar: Fakirler suya daha çok ödüyor

Afrika'daki pek çok insan için, suya erişme meselesi, musluğu açmaktan çok daha karmaşık. Varlıklı toplumlar temiz suya ve yeterli hijyene kolaylıkla ulaşabilirken, yoksul bölgelerde yaşayan insanların ancak çok küük bir kısmı devlet tarafından finanse edilen bir su hizmeti şansına sahip. Bu şansları olduğu durumda ise, su gibi temel bir ihtiyaca daha fazla para ödemek durumunda kalıyorlar.

Dublin’de 10 binlerce kişi su sayaçlarına karşı tekrar yürüdü

İrlanda hükümetinin kemer sıkma politikaları, halktaki öfkeyi körüklüyor. Geçtiğimiz Cumartesi, 21 Mart'ta sokaklar tekrar doluydu.On binlerce insan, hükümetin suyu ücretlendirme planına karşın Dublin'deki büyük gösteriye katıldı.

İSKİ’de yeni kademeli tarifelendirme dönemi

Yeni yılla birlikte İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) suda kademeli tarifelendirme sistemine geçti ve suyun birim fiyatında büyük değişiklikler yapıldı. Artık çok kullanan ile az kullanan aynı fiyatı ödemeyecek.

Su özelleştikçe, adaletsizlikte boğuluyoruz!

Ekonominin kaygan hali sürdükçe, bardağın yarısının dolu mu boş mu olduğuna karar vermek güç. Fakat, şunu söyleyebiliriz ki, bardağı doldurmak için önce musluktan su akması gerek!

MAHKEME “İZMİR’DE KARSIZ SU TARİFESİ OLMALI” DEDİ!

İzmir 3. İdare Mahkemesi, 5 yıl önce “Birlikte Başaracağız Platformu" tarafından açılan davada İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği'nin su tarifesinde en az yüzde 10 karlılık öngören 7. ve 9. maddelerini iptal etti. Davacıların avukatı Arif Ali Cangı, “Buna göre İZSU tarife belirlerken artık kar koyamayacak. Olsa olsa yeniden değerleme oranları dikkate alınacak" dedi

Su faturasına eklenen çevre vergisine %100 zam!

Çevre temizlik vergisi su faturalarına ekleniyor. Su ihtiyacını belediye şebekesi dışında karşılayanlar için de vergi oranı artacak. Böylece, 1. grup 1. derece konutların vergi oranı yıllık 1400 liradan 4 bin 200 liraya çıkacak.

Erdek Belediyesi’nin ‘Bedava ve indirimli su’ kararına ceza

Erdek İlçesi'nde 2005 yılında, 'ücretsiz ve indirimli su' kararı aldıkları için haklarında dava açılan dönemin AK Partili, bugünün CHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ile o dönemin 11 Meclis Üyesi, 'görevi kötüye kullandıkları' gerekçesiyle haklarında dava açıldı.