Hidroelektirik santraline protesto

Kaynak: Haber a, 4 Kasım 2011
Trabzon’un Çaykara İlçesi Karaçam Beldesi’nde Solaklı Deresi üzerinde yapımı planlanan hidroelektrik santraline iş makinelerinin getirilmesini engellemek için yola barikat kuran köylülerle jandarma ve polis arasında çıkan arbedede, 2’si asker 16 kişi hafif yaralandı. Olaylarda 6 kişi gözaltına alındı.
Karaçam Beldesi sınırları içindeki Solaklı Vadisi’nin Derebaşı mevkisinde yapımı planlanan Derebaşı Hidroelektrik Santrali’nin kurulmasına karşı çıkan köylüler, dün sabah yüklenici firmanın iş makinelerini şantiye sahasına getireceğini öğrenince, harekete geçti. Şantiye sahasına 1 kilometre uzaklıkta araçlarıyla yola barikat kuran yaklaşık 200 kişilik grup, Bayburt yönünden 150 jandarma ve 50 kişilik çevik kuvvet ekibiyle gelen iş makinelerinin geçişine izin vermedi. Gece soğuk hava ve kar yağışına rağmen barikatı kaldırmayan köylülerle, jandarma, polis ve şantiye işçilerinin bekleyişi bu sabah 06.00’ya kadar sürdü.

Yaklaşık 24 saatlik bekleyişin ardından iş makinelerini şantiye sahasına sokmak için harekete geçen polis ve jandarma, köylüleri dağılmaları için uyardı. Uyarıyı dinlemeyen ve aralarında kadınların da bulunduğu köylülerle jandarma arasında arbede çıktı. Biber gazı ve cop kullanarak grubu 500 metre geriye uzaklaştıran jandarma güçleri, iş makinelerinin şantiye sahasına girmesini sağladı. Tekrar harekete geçen köylülerle jandarma arasında ikinci kez arbede çıktı. Olaylar sonucunda 2’si asker 16 kişi hafif yaralandı. Yaralılara Çaykara’dan gelen ambulanslarda müdahale edildi. Bazı yaralılar da özel araçlarla ilçe merkezine götürüldü. Olaylarda 6 kişi de gözaltına alındı.

BELEDİYE’YE SALDIRDILAR

Olayların sona ermesinin ardından grup araçlarla Karaçam belde merkezine indi. Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişi ile HES firmasına destek olduğu öne sürülen bazı köylüler arasında tartışma çıktı. Bu sırada belediye binasının pencerelerinden tartışmayı izleyen belediye çalışanları ile köylüler arasında da sözlü tartışma başladı. Öfkeli grup tartışmanın büyümesi üzerine belediye binasına girmek istedi, ancak görevliler demir kapıyı kapatarak kalabalığın belediye binasına girmesini engelledi. Kapıyı tekmeleyen köylülerle belediye çalışanları arasında da kısa süreli bir arbede yaşandı.

MAKİNELER ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Bu arada, Derebaşı Hidroelektrik Santrali’nde iş makinelerinin girişi sonrasında çalışma başlatıldı. Köylülerin şantiye sahasına yeniden müdahale edebileceği ihtimaline karşılık, jandarma kuvvetleri inşaat alanına giden yolu barikatla geçişe kapattı.

DAHA ÖNCE DE 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Derebaşı Hidroelektrik Santrali’ndeki ilk olay 22 Eylül’de çıkmıştı. Yapımcı firmanın Derebaşı mevkisine gece gizlice iş makinesi getirdiğinin duyulması üzerine çevre sakinleri, şantiyenin kurulacağı alana gitmek istemiş ancak Jandarma engeliyle karşılaşmıştı. Çıkan olaylarda 2’si asker 7 kişi yaralanırken, 6 kişi de gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 3’ü tutuklanmış ancak tutukluluklarına yapılan itiraz sonucu ertesi gün serbest bırakılmıştı.