‘Hasankeyf için hukuk mücadelesi bitmedi’

Kaynak: Batman Postası, 4 Aralık 2011
Doğa Derneği, Ilısu Baraj projesiyle sular altında kalacak olan Hasankeyf antik kenti ve Dicle Vadisi’ni kurtarmak için Diyarbakır İdare Mahkemesi’nde açılan dava dahilinde hazırlanan bilirkişi raporunun mahkeme tarafından red edilebileceğini açıkladı. Diyarbakır İdare Mahkemesi’nin belirlediği bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora hem tarafsız olmaması hem de bilirkişilerin uzmanlıkları dışında görüş vermeleri nedeniyle dava avukatı Murat Cano tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında itiraz edilmişti. Yapılan itirazın gerekçelerinden bir tanesi, bilirkişilerden ikisinin bakanlık çalışanı ve bir diğerinin ise İstanbul Sular İdaresi’nin yönetiminde olması nedeniyle tarafsız olmaması. Bir diğeri de bu kişilerin uzmanlıkları dışında örneğin Ilısu Barajı’nı nükleer ve termik santraller ile kıyaslayan ve bilimsel olmayan görüş bildirmeleri.

DANIŞTAY VE AİHM DAVALARI DA VAR
Doğa Derneği, Diyarbakır İdare Mahkemesi’nde açılan dava dışında Hasankeyf’i kurtarmak için açılmış olan 2 dava daha bulunduğuna ve Ilısu projesinin iptali için hukuki mücadelenin daha bitmediğine dikkat çekti. Bilirkişi raporuna edilen itiraz kabul edilirse yeni bir rapor veya bilirkişi heyeti söz konusu olacak. Bilirkişi raporunun değerlendirmesiyle birlikte Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne açılan davanın sonucu beklenecek. Ardından Danıştay’da bekleyen diğer dava görülecek. Bu iki davayı takiben de AİHM’de açılan dava devreye girecek.Aynı zamanda, bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor kültür varlıklarının envanterinin yanı sıra 1. Derece Arkeolojik sit alanının yönetim ve taşıma planlarının da olmadığını ortaya çıkarmıştı.

BİLİRKİŞİ RAPORU ŞAİBELİ

Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin, dünyada UNESCO’nun on kriterinden dokuzunu sağlayan tek yer olduğuna dikkat çeken Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç “Ilısu baraj projesinin iptal edilerek bölgenin ivedilikle hak ettiği şekilde UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi gerekiyor. Şaibeli bir bilirkişi raporu ile kamuoyuna yanlış bilgi veriliyor. Oysa Hasankeyf için hukuki süreç bitmiş değildir.” dedi.