Taşlıköy’de kamulaştırma tepkisi

Kaynak: Tarsusonline, 9 Ocak 2012
Olur ilçesinde yapımı devam eden Ayvalı Barajı’nın suları altında kalacak olmasından ötürü istimlak edilmesi gereken arazilerinin halen daha kamulaştırmasının yapılmamasına tepki gösteren köylüler, Erzurum’a gitmeye hazırlanıyor.
Bin nüfusu olan ve 230 hanenin ikamet ettiği Taşlıköy’den göçenlerinde arazileri dikkate alındığında toplam da 805 arazinin kamulaştırmasının yapılması gerektiğini dile getiren köy muhtarı Yüksel Atmaca, “Kamulaştırmasının yapılması gereken toplam 805 araziden ancak 15’inin parası ödenmiş olup, 790 tanesinin ödenmemiştir” diyerek tepki gösterdi.

KAPIMIZI AÇAN, HALİMİZİ SORAN YOK
2009 yılında istimlaklarının tamamlanarak herkesin parasını alacağının bildirilmesine rağmen halen daha kamulaştırmanın yapılmadığını öne süren Taşlıköy Muhtarı Yüksel Atmaca, “Geçen zaman içerisinde bırakın kamulaştırmayı, kapımızı açan olmadı. Ne resmi bir yetkili ne de şirket tarafından kimse bizimle muhatap olmadı” dedi.

Kamulaştırmanın yapılmamasına rağmen baraj yapımını üstelenen firmanın çalışmalarını aralıksız sürdürmesine tepki gösteren köy halkı ise “Bari kamulaştırma yapıp, paramızı versinler, bizler de başımızın çaresine bakalım” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERSİZ
Akibetlerinin ne olacağını bilmediklerini aktaran Muhtar Atmaca, yetki firmanın güvenlik önlemi dahi almadan dinamit patlatarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Baraj çalışmaları yüzünden arazilerimiz, toz toprak içerisinde. Bu yıl ne meyve ne de sebze alma ihtimalimiz maalesef mümkün değil” şeklinde konuştu.

Köy halkının arazilerinin halen daha kamulaştırılmadığını, kamulaştırma yapılan yerlerinde henüz paralarının ödenmediğini belirten Muhtar Yüksel Atmaca, “Çok zor durumdayız. Barajın yapımını üstlenen firma kimseye haber vermeden dinamit patlatıyor. Kopan kaya parçaları evlerimizin önüne kadar geliyor. Allah korusun, birisini öldürebilecek büyüklükteki taş ve kaya parçaları yüzünden tedirginiz. Derdimizi kimseye anlatamıyoruz” derken, köy sakinlerinin tepkisinden ötürü köye gidemez olduğunu da dile getirdi.

VATANDAŞA MAHKEMENİN YOLUNU GÖSTERİYORLAR
Yapımı üstelenen firmaya defalarca müracaat etmelerine rağmen herhangi bir netice alamadıklarından yakınan köy sakinlerinden Nizamettin Selçuk ise “Firma yetkilileri eğer zarar ve ziyanınız varsa mahkemeye gidin. Muhatabınız biz değiliz, diyorlar. Köylü vatandaş, zaten mahkeme kapısına gitmekten korkuyor. Arazileri, toz ve toprak içerisinde. Firma yetkilileri ise sorumsuzca bu gidişata ses çıkarmıyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu.

Yine 45 yıldır Taşlıköy’de yaşayan Gürbüz Düzgün de, ekili ve dikili arazilerinin baraj çalışmalarından ötürü büyük bir tahribata uğradığını söyledi. Dertlerini kimseye anlatamamaktan ötürü çaresiz kaldıklarını dile getiren Düzgün, yetkililerin biran önce seslerini duymaları çağrısında bulundu.