HAS Parti de HES’lere karşı

Kaynak: Haberfx, 12 Haziran 2012
HAS Parti İl Başkanı İsmail Gökşen, HES’lerin su sıkıntısını tetikleyeceğini söyledi ve acilen ‘Su Yasası’nın çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin sanıldığı gibi su zengini bir ülke olmadığına dikkat çeken Gökşen, “Kanada, kişi başına 92.000m3 ile su zenginliğinde dünya genelinde birinci sırada. Bir Kanadalı yılda bir Türk vatandaşından 64 kat fazla suya ulaşabiliyor. ABD, Kuzey Avrupa Ülkeleri ve İzlanda 10.000m3’ün üzerinde su potansiyeli ile su zengini ülkeler arasında. Bir Amerikalı veya İzlandalının suyu bizden 6 kat fazla.

Dünya üzerindeki tatlı su varlığının sadece %1.76’ sı insan kullanımına uygun. Artık ‘sudan ucuz’ devri kapandı, ‘su gibi değerli’ devri başladı. Suyun petrolden daha değerli olduğu anlaşıldı. İklim değişikliği nedeniyle içinde bulunduğumuz coğrafya çölleşiyor. Su paylaşımı için çıkabilecek savaşlar uzakta değil.” diye konuştu.

Gökşen, özellikle Anadolu’da izin verilen HES’ler ve orman ile meraların şirketlerin kullanımına sokulmasının suyun geleceğini olumsuz etkileyeceğini de vurguladı. Gökşen “49 yıllığına şirketlere devredilen 2000 civarında dere parçası ve havzasının, 10.000 civarında olacağı varsayılan mikroHES’in (0.5 MW dan daha az kurulu gücü olan HES lerin ) yapılacağı alanların ticarileştirilmesini, tüm ormanların ve meraların şirketlerin kullanımına sokulması geleceğimizi olumsuz etkileyecektir.” ifadelerini kullandı.

Gökşen, söz konusu olumsuzların giderilmesi için, HAS Parti olarak acilen çıkarılması gereken ‘Su Yasası’nı desteklediklerini söyledi.