Hasankeyf’te kamulaştırma bedelleri AİHM yolunda

Kaynak: Haber.ekolay, 11 Haziran 2012

Tarihi Hasankeyf İlçesi’ni de sular altında bırakacak Ilısu Barajı için kamulaştırılan arsalar için verilen para tepkilere yol açtı. Hasankeyf’in yanı başında bulunan Kesmeköprü Köyü sakinleri, baraj gölü altında kalacak arsalarına biçilen fiyatlara itiraz ettikleri gerekçesiyle fiyatların yarıya indirilmesine tepki gösterdi. İç hukuk yollarından sonuç alamamaları halinde davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi.

Dicle Nehri üzerinde yapımı süren Ilısu Baraj gölü tehdidi altındaki Batman’ın antikilçesi Hasankeyf’in yanı başındaki Kesmeköprü Köyü sakinleri,Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski bilirkişi komisyonunun kamulaştırmabedellerine biçtiği bedellere itiraz etmesi ile şoke olduklarını söyledi.Daha önce metrekaresine 1500 TLfiyat biçilen arsa bedellerinin 700- 900 liraya düşürülmesine köylüler tepki gösterdi.55 haneli köyde 400 kişinin oturduğunu söyleyen eski muhtar Hasan Mahmutoğlu, yaklaşık 3 bin 500 dönümlük alana biçilen fiyatlara itiraz edince önceki değerin altındaki fiyatın kendilerine önerilmesine şaşırdıklarınısöyledi. Mahmutoğlu, şöyle dedi:
“Daha önce metrekaresine 1500 lira veren bilirkişi komisyonu,bu fiyatlara itiraz ettiğimiz içinrakamı 700-900 liraya düşürdü. Böyle komik bir uygulama olabilir mi? Kimsenin gayrimenkul fiyatlarına itiraz etmemesi için böyle bir uygulama başlatıldı. Mağdur durumdayız.”
Bilirkişi raporunun birçok köylüyü mağdur ettiğini anlataneski muhtar Mahmutoğlu, şöyle konuştu:
“Bilirkişi komisyonu sulu alanları bile otlak diye göstermiş. Köyün merası bile’Hazine arazisi’ diye kayıtlara geçmiş. Yakında üçüncü itiraz hakkımızı da kullanacağız. Şayet sonuç alamazsakAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Yetkili mercilerimizin mağduriyetimizi gidermelerini istiyoruz. Şimdi bile eski fiyatları arar olduk. Bilirkişi heyeti konunun muhataplarıyla görüşmeden kendilerine göre rapor hazırlıyor. Hakkımız göz göre göre gasp ediliyor. Köylülerin geleceğiyle oynanıyor.”
Keskeköprü Köyü eski muhtarı Hasan Mahmutoğlu, Hasankeyf’in yeni yerleşim biriminin köye yakınyapıldığınadikkat çekerek, Hasankeyfliler’in yararlanacağı bu konutlardan köylerinin de yararlanması konusunda kendilerine yazı verildiğini ve 120 gün içinde istemeleri halinde kendilerinin de bu haktan yararlanabileceklerini söyledi.