Rize’de HES protestosu

Kaynak: Diyadinnet, 12 Haziran 2012

RİZE’de kent merkezi ile birlikte 10 ilçe, 5 belde ve 25 köy olmak üzere yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı tesislerin üzerinde hidroelektrik santrali (HES) kurulması için başlatılan çalışmalara bölgede arazileri olan vatandaşlar tepki gösterdi. İş makinelerinin çalışmasını engellemek isteyen köylüler ile jandarma arasında arbede yaşandı.

Rize Belediyesi’ne bağlı, kısa adı RİZE SUYAP-İŞ olan Andon İçme Suyu Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği, Andon içme suyu tesisleri üzerinde HES kurulması için çalışma başlattı. Küçükçayır Köyü sakinleri de, kendilerine haber verilmeden iş makinelerinin arazilerinde çalışma başlatmasına tepki gösterdi. Barikat kuran jandarma köylüleri iş makinelerine yaklaştırmadı. Jandarma ile tartışan köylüler daha sonra barikatı aşmaya kalkışınca kısa süreli arbede yaşandı. Bu sırada bazı kadınlar ellerindeki sopalarla jandarmanın üzerine yürüdü. Barikatı aşmaya çalışan köylülerden Ramazan Esir fenalık geçirdi. Yamaçlardan geçerek asker barikatını aşan bazı köylüler jandarmanın müdahalesi ile bölgeden uzaklaştırıldı.

ARBEDE YAŞADIKLARI ASKERE SU

Aynı bölgede HES’lere karşı verdiği mücadele ile bilinen ve mahkemenin bilirkişi ücretini ödemek için ahırındaki ineğini satan Kazım Delal’in de destek verdiği köylüler bekleyişi sürdürürken, iş makineleri jandarmanın güvenlik önlemleri altında çalışmalarını sürdürdü. Bu sırada köylülerin, arbede yaşadıkları ve uzun süre güneşin altında durarak barikat oluşturan askerlere su ikram ettikleri görüldü.(DHA)