HES eylemcileri o bankayı seçti

Kaynak: Focushaber, 11 Temmuz 2012
Trabzo’un Çaykara İlçesi Solaklı Vadisi’nde hidroelektrik santral yapılmasına karşı çıkan yöre sakinleri Trabzon Valiliği ve HES şirketinin büyük ortağı olduğu iddia edilen bir bankanın şubesi önünde protesto eylemi düzenledi.

Karaçam Beldesi Derebaşı Mevkii’nde santral yapılmasına tepki gösteren Karaçam ile Köknar Köyü’nden yaklaşık 100 kişi ile bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Trabzon Valiliği önünde, ‘Solaklı halkı HES’lere boyun eğmeyecek’ ve ‘Solaklı bizimdir bizim kalacak’ gibi sloganlar attı. Bölgede geniş önlem alan polis, valilik tabelası altında basın açıklaması yapılmasına izin vermeyince eylemciler açıklamayı valilik önünde bulunan Atatürk büstü önünde yaptı.

Köylüler adına basın açıklamasını okuyan lise öğrencisi Sümeyya Yıldız, Karadeniz’de derelerin yağmalanması sürecinin acımasızca devam ettiğini belirterek, şöyle dedi: “Doğayı bu tür projelerle yağmalayan büyük iş çevrelerinin ve onların tetikçisi olan yerel taşeronların para kazanmalarını sağlamak için halka bu kadar acımasızca davranmak objektif ve dürüst idare anlayış ile bağdaşmakta mıdır? Karadeniz’in geleceğini karatan HES projelerinin doğada yaratığı tahribatı ve gelecekteki önlenmeyecek sonuçlarını görmek için kahin olmaya gerek yok. Yaşanacak olumsuzluklarla yüzleşmek istemeyen Köknar ve Karaçam halkı,tamamen insani olarak tepkisini ortaya koymaktadır.”

Yıldız,doğayı yağmalayan acımasız politikaların bir an önce durdurulması gerekir diye konuştu. Daha sonra valilik önünden ayrılan grup, Kunduracılar Caddesi’nde bulunan bir banka şubesinin önüne gelerek eylemi burada sürdürdü. Banka şubesi önünde toplanan köylüler, slogan attı, pankart ve dövizlerle protestolarını sürdürdü. Polis, banka şubesi önünde geniş önlem aldı, bankadaki müşteriler de eylem sırasında bankada kalarak yaşananları şaşkınlıkla izledi.